İnternet

Wikipedia yıllar sonra ilk güncellemesini aldı!

Wikipedia nihayet on yıl içindeki ilk büyük yeniden tasarımına kavuştu, ancak temel deneyimi ne kadar az değiştirdiğine bir bakın!

Wikipedia yıllar sonra ilk güncellemesini aldı!

Yeni çalışma oldukça tanıdık görünüyor ancak bazı yaygın sorunları ortadan kaldırmış durumda. Yenilikler başlık, arama ve makale bölümlerine hızlı erişim sağlarken, gözden geçirilmiş bir arama siz yazarken otomatik olarak resimleri ve açıklamaları gösteriyor.

Diller arasında geçiş yapmak da artık daha kolay ve içindekiler tablosu, içerikte hızlıca gezinmeye yardımcı oluyor. TechCrunch ayrıca, okurken dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmanıza izin veren katlanabilir bir kenar çubuğu gibi daha küçük ince ayarlara da dikkat çekiyor.

Wikipedia yıllar sonra ilk güncellemesini aldı!

Wikipedia güncellemesi şimdilik yalnızca İngilizce kullanan kullanıcılar için kullanıma sunuluyor. Wikimedia ise güncellemeyi sitedeki 318 aktif dilden 300'üne sunmuş durumda. Güncelleme Arapça ve Yunanca okuyucular için varsayılan olarak ayarlı durumda. Güncelleme ekibi hala konuyla ilgili geri bildirim istiyor, bu nedenle site değişmeye devam ederse şaşırmayın.

Wikimedia Vakfı, herhangi bir işlevi kaldırmadığını ve değişikliklerin uluslararası gönüllü gruplarıyla yapılan testlerde bilgi kazanımlarını artırdığını açıkça belirtiyor. Güncelleme sonrası kullanıcılar %30 daha sık arama yaptı. Yaratıcılara göre, yeniden tasarımın amacı, web'e pek aşina olmayan "gelecek nesil" internet kullanıcıları için daha erişilebilir hale getirerek Wikipedia'yı modernize etmek. O halde sıkı bir okuyucuysanız, değişikliklere pek dikkat etmeyebilirsiniz, ancak yeni çevrimiçi olanlar kullanım kolaylığını takdir edebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.