İnternet

Wikipedia'da reklam görüyorsanız, risk altındasınız!

Siz de wikipedia'yı sık kullananlardansanız, bu açıklmalara kulak verin!

Wikipedia'da reklam görüyorsanız, risk altındasınız!

İnternet tüm dünyadaki insanların çoğunluğunun içinde bulunduğu geniş bir okyanus olarak nitelendirilebilir. Bu okyanusun içinde bulunan yararlı canlılar olduğu gibi, zararlı canlılar da bulunmaktadır.

İnsanlık internetin hayat üzerinde sık bir şekilde kullanılıp yaygınlaştığı günden beri yıllardır bulunduğu davranışlardan uzak kalmaya başladı. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de araştırma ihtiyacını ortadan kaldırması idi. Tam bu noktada belki de en çok tercih edilenler arasında bulunan Wikipedia araya giriyor. Tüm dünyada aktif olarak milyarlarca insanın her gün kullandığı bu geniş, ansiklopedi, sözlük (artık siz ne olarak tabir ederseniz) uzun zamandır çeşitli maddi yardımlar topluyor, bünyelerine reklam almak istemiyorlardı.


1337256192_jimmywaleswikipedia.jpg


Kurucunun ve çeşitli yöneticilerinin önerisi olarak sitenin belli bölmelerinde karşımıza reklam gibi çıkan kutucuklarda, sitenin geleceği ve düzeni için kullanıcılardan bağış yapılması isteniyor, bu yoğun bilgi içerikli sitenin reklamlara boğulmasını istemediklerini duyuruyorlardı.

Bu bilgi hazinesi olan Wikipedia'nın, Wikimedia Vakfı'ndan Philippe Beaudette, resmi blogunda "Wikipedia'da asla reklam yayınlamıyoruz. Eğer kâr amaçlı bir kuruluşun reklamları ile, ya da bizim bağış isteklerimiz dışında herhangi bir reklam ile karşılaşırsanız tarayıcınıza muhtemelen kötü amaçlı bir yazılım bulaşmıştır" dedi.
Kısaca siz de eğer Wikipedia'yı sık sık kullanıyor, karşınıza reklam içeriği çıkıyor ise risk altında olabileceğinizin kanıtı demektir bu aslında. Tarayıcınıza virüs bulaştığını iddia eden Beaudette, "I want this" adlı zararlı yazılımı da tüketiciler için örnek olarak verdi.

1337256045_489px-wikipedia-logo-en-big.png

Konu hakkında dünyadaki yazılım güvenliği arasında sayılı şirketlerden birisi olan Sophos'un üst düzey teknoloji danışmanlarından Graham Cluley ise, Salı günü blogunda şu açıklamaya yer verdi: "Bu kötü amaçlı yazılımlar tıklama dolandırıcılığı kategorisine giriyor ve aynı anda birden fazla web sitesini hedef alabiliyor. Sayfalara reklam eklemenin yanısıra aramaları da etkiliyorlar ve arama sonuçlarını yaratıcılarına para kazandıracak sayfalara yönlendirebiliyorlar". dedi.

"Hedefimiz insanlığın sahip olduğu bilgiyi herkese dağıtmak. Reklamsız, daima" diyen Beaudette kullanıcıları kullandıkları tarayıcıları ve eklentilerini bir kez daha gözden geçirmelerini ve gerekli tedbirleri bir an önce almaları gerektiği şeklinde uyardı.

*Güvenlik konusunda takıldığınız, yardım istediğiniz hususlarda konu altından, sosyal ağlardaki sayfalarımızdan bizlere ulaşabilir, soru ve sorunlarınızı paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.