İnternet

Windows 8 için, 'Metro arayüzlü Firefox' gelecek!

Google, yeni Mozilla'nın Windows 8 ile son derece uyumlu olacak çalışacak Metro arayüze geçeceğini duyurdu!

Windows 8 için, 'Metro arayüzlü Firefox' gelecek!

Google MWC 2012'de tüketici önizleme sürümü yayınlanan Windows 8 ile birlikte tam uyumlu çalışacak, Metro arayüze sahip yeni bir Mozilla Firefox'un geleceğini duyurdu!

1331124289_win8metroff.jpg
Yapılan duyuruda yeni gelecek Metro arayüzünün Mozilla Firefox'un masaüstü tasarımına göre çok daha zor olacağı ve uyarlanma aşamasında epey zorluk çekileceği belirtildi. Yapılan duyurular bugün tekrar canlanmaya başladı. Asa Dotzler adlı Firefox geliştiricisi kendi blogunda bir takım yazılar yazdı.1331124248_asa-dotzler.jpg
Yazılarda dikkatimizi çeken nokta ise Dotzler'in Microsoft'un resmi tarayıcısı olan İnternet Explorer 10'un %100 metro arayüze sahip olmadığını, bazı kısımlarda sorunlar olduğunu vurguladı. Konuşmasının devamınde ise şunları dile getirdi: "Aslında klasik ve metro ortamlarını köprüleyen ve hem WinRT, hem de win32 API'ları ile geliştirilen bir tür melez program" dedi. Bu cümle ile birlikte Dotzler'in Firefox gibi 3.parti bir yazılımın metro arayüze kavuşmasının o kadar da zor olmayacağını sölemesi Firefox kullanıcılarının merakla bekleyeşine sebep oldu.

Mozilla'nın Şubat ayında duyurusunu yaptığı, Dotzler'in blogunda yayınladığı yeni Metro arayüzlü Firefox'un 2012 yılının 3. çeyreğinde kullanıcılarla buluşacak alpha ve beta sürümünün yayınlanması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.