İnternet

Yeni Wi-Fi şifreleme protokolü WPA3 duyuruldu!

Wi-Fi Alliance, yeni Wi-Fi şifreleme protokolü WPA3'ü duyurdu!


Geçen yıl bir Wi-Fi istismarı ortaya çıkmış ve bu da WPA veya WPA2 güvenlik şifrelemesini kullanan tüm modemleri etkilemişti. KRACK adı verilen açık sayesinde saldırganlar, bilgisayarlar ve kablosuz erişim noktaları arasındaki trafiği dinleyebiliyordu.

Bu açığın kapatılmasının ardından bugün daha güvenli şifreleme protokolü olan WPA3 tanıtıldı. Wi-Fi Alliance, kullanıcılar ve servis sağlayıcılar için Wi-Fi güvenlik özelliklerinin yeni bir standardı olan WPA3'ü duyurdu.

Yeni WPA3 özellikleri, parolalar zayıf olduğunda "sağlam korumayı" otomatik devreye alacak. Ayrıca sınırlı veya hiç görüntü arabirimi olmayan aygıtlar için güvenlik yapılandırmalarını da basitleştirecek.

SAR Insight & Consulting'den yapılan açıklamada, "Wi-Fi güvenlik teknolojileri onlarca yıl yaşayabilir. Bu nedenle Wi-Fi endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak için sürekli güncellenmesi önemlidir" dedi.

WPA2, bir Wi-Fi şebekesine katıldığında hem istemciler hem de erişim noktaları tarafından aynı şifrenin kullanılmasını sağlayan, dört yönlü bir algoritma kulllanıyor.  WPA3 ile bu algoritma geliştirliyor ve daha yüksek güvenilk sunuluyor. 192-Bit şifrleme kullanılan WPA3, 2018'in sonlarına doğru kullanıma sunulacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.