İnternet

YouTube 360 derece video izleme yeteneği kazandı

YouTube'a devrim gibi yenilik geldi. Kullanıcılar artık videoları 360 derecede izleyebilecek.

YouTube 360 derece video izleme yeteneği kazandı

Dünyanın bir numaralı video izleme  platformu YouTube artık 360 derecelik videoların izlenmesini mümkün kılıyor. Şu an YouTube’un bilgisayar ve Android sürümlerinde kullanılmakta olan 360 derece video izleme desteği çok yakında iOS için de kullanıma sunulacak.

360 derecelik videoların bilgisayarlarda izlenebilmesi için videonun sol üst köşesinde yer alan butonu fareyle kontrol etmeniz gerekecek. Android cihazlarda ise bu durum daha kolay görünüyor. Telefonunuzda yer alan sensörler aracılığıyla 360 derecelik videoları cihazınızda bir oyun oynarken yaptığınız gibi sağa-sola ya da yukarı-aşağı götürerek rahatlıkla izleyebilirsiniz.

360 derece görüş açısı sunan videoların yaygınlaşması için Google’ın üreticilerin 360 derecelik kameralar üretmesi konusunda teşvik çalışmalarını sürdürecek. Arama motoru devi ayrıca kullanıcıların 360 derecelik videoları YouTube ekleyebilmeleri için doğru meta sağlayan bir komut dosyası oluşturdu. İyi haber ise Google önümüzdeki süreçte video ekleme komut sistemini otomatik hale getirecek. 

Alt bölümde 360 derecelik açıyla izleyebileceğiniz örnek videolar mevcut. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.