İş Birliği

Yemek Kartı Avantajları Nelerdir?

Bu bir ilandır. Ticket Restaurant, %100’e varan vergi muafiyeti sayesinde işletmenize yemek gideri kadar tasarruf ettirirken çalışanlarınıza da dilediğini yeme özgürlüğü sunuyor.

Yemek Kartı Avantajları Nelerdir?

Yemek kartı avantajları nelerdir?

Yemek kartı işveren tarafından çalışanlara sağlanan yan hakların en önemlilerinden biri. Yan hakların çalışanların motivasyonunu ve işletmeye duydukları sadakati artırdığı ise yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle çalışanların, bir kurumun en önemli varlıkları olduğunun bilincinde olan işletmeler, beklentilere odaklanarak onları motive eden uygulamalar gerçekleştiriyor.  Çalışanlarının günlük yemek ihtiyacını ayrıcalıklı bir yemek kartı çözümü ile sağlayan şirketler, iş yerinde yemek hizmeti vermenin zorluklarını ortadan kaldırdıkları gibi ekstra giderlerden tasarruf ederek masraflarını da azaltıyor. Bu yazımızda yemek kartı kullanımının işverene ne gibi avantajlar sağladığına ve yemekhaneye göre faydalarının neler olduğuna dair ayrıntıları bulabilirsiniz.

Yemek kartı nedir?

Yemek kartı nedir sorusu iş dünyasına yeni atılan veya çalışma hayatında yemek kartı kullanmayı düşünen birçok işletme sahibinin merak ettiği konuların başında geliyor. Yemek kartını en yalın haliyle; işletmelerin çalışanlarının yeme/içme ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak aylık belirli miktarlarda yükleme yaptığı kartlar şeklinde tanımlayabiliriz. Yemek kartı firmaları ile anlaşma sağlayan işletmeler, çalışanlarının yemek ihtiyaçlarını herhangi bir kargaşaya neden olmadan kolay yoldan çözümleyebiliyor ve öğle yemeği maliyetlerini yarı yarıya düşürebiliyor. Yemek kartları sayesinde çalışanlar sorunsuz bir şekilde öğle yemeği ihtiyaçlarını karşılarken sosyalleşme imkanı da buluyor. Ayrıca ofis dışına çıkamadıkları durumlarda online yemek siparişi verebiliyor, özel indirim veya kampanyalardan yararlanabiliyor veya market alışverişlerini yapabiliyorlar.

Yemek kartı, çalışanlara dilediğini yeme özgürlüğü sunarken, işletmelere de pek çok avantaj ve esneklik sağlıyor. Tek faturayla operasyonel kolaylık, vergi istisnasından kaynaklanan tasarruf ve KDV muafiyeti, yemek kartı kullanımının firmalara kazandırdığı artıların başında geliyor. Yemek kartı sayesinde firmalar, anlaşmalı restoranların kestiği faturanın getirdiği KDV yükünden ve neredeyse şirketin yemek gideri kadar tutan ek maliyetlerden; çalışanlar ise sürekli aynı yerde, benzer şeyleri yemeye mecbur olma sıkıntısından kurtuluyor. 

Yemek kartı işveren için nasıl avantaj sağlar?

Çalışanların en temel ihtiyaçlarından biri olan yemek için en akılcı ve pratik olan yemek kartları, işverene ve işletmeye de pek çok avantaj sağlıyor. Yemek kartı kullanımı;

 • %100’e varan vergi muafiyeti sağlar.
 • İşletmeleri tek tek fiş/fatura toplama yükünden kurtarır.
 • Fatura hesaplamalarındaki eksiklik veya hataları giderir.
 • Çalışanlara yemek sunmanın maliyetli sürecini ortadan kaldırır.
 • Düzenli bir otomasyon sistemi sağlar.
 • İnsan kaynakları, satın alma ve muhasebe gibi diğer birimlerin iş yükünü azaltır.
 • Çalışan motivasyonunu artırmaya yardımcı olur.
 • 7/24 erişim imkanı olan yönetim paneli sayesinde, maliyet ve tasarruf planlarının hızlı ve kolayca raporlanmasını sağlar.
 • Dijital çözümlerle yemek harcamaları ve kart bakiyeleri gibi konularda hızlı ve kolay kontrol imkanı sunar.
 • Çalışanlar yemek kartlarını evde ya da ofiste unuttukları için strese girmez. İşlemlerini mobil uygulama üzerinden cep telefonlarıyla tek tıkla gerçekleştirebilir.

Yemek kartı kullanımının yemekhaneye göre faydaları nelerdir?

Yemekhane çözümü, küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından geleneksel olarak devam ettirilse de; çalışanlarınıza sunacağınız yan hakların başında gelen ve olmazsa olmaz bir gider olan öğle yemeği desteği için en modern çözümün yemek kartı kullanmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İşverenler açısından yemek kartı kullanımının yemekhaneye göre faydalarını sıralayacak olursak;

 1. İşverenler yemek bedeli giderlerinde %100’e varan vergi muafiyetinden yararlanırlar,
 2. Gelir vergisi, damga vergisi, SGK işveren ve işçi primi ödemezler,
 3. İşletme bünyesinde gıda mühendisi, aşçı, mutfak çalışanı veya satın alma personeli bulundurmak zorunda kalmaz, böylelikle insan kaynaklarına ilişkin maliyetlerini önemli ölçüde azaltırlar,
 4. Fiş/fatura toplama ve masrafların takibini yapma gibi vakit alan işlerle zaman kaybetmezler,
 5. Her ayın sonunda tek bir fatura alarak hem operasyonel hem de muhasebesel giderlerden tasarruf sağlarlar,
 6. Yemekhanede oluşabilecek herhangi bir sorunda (hijyen, zehirlenme, yangın vb.) sorumlu şirket olurken yemek kartında bu sorumluluk şirkete ait değildir,
 7. Yemek kartı kullanmak çalışanların motivasyonu artırır; daha verimli çalışarak şirkete daha çok katkı sunmalarını sağlar.

Günümüzde birçok işletme vardiya sistemi ve konum gibi fiziksel bir zorunlulukları yoksa, tercihini genelde yemek kartından yana kullanıyor. Bu noktada da işletme sahiplerinin sıklıkla aklını kurcalayan “hangi yemek kartını kullanmalıyım” sorusu gündeme geliyor. 28 yıldır gerek işverenlere gerek çalışanlara gerekse de ülke ekonomisine katkıda bulunan, 30.000 kurumsal müşterisi ve onların 1.5 milyonun üzerindeki çalışanına kullanım özgürlüğü sunan Ticket Restaurant Edenred Yemek Kartı, hizmet verdiği şirketlere pek çok cazip avantaj sunuyor.

Ticket Restaurant Edenred ile yemek kartının avantajlı dünyasını keşfedin

Bugün 60.000’den fazla noktada hizmet veren Ticket Restaurant Yemek Kartı, işletmenize pek çok operasyonel kolaylık sağlıyor.

Ticket Restaurant’ın avantajlarla dolu dünyasına katılarak;

 • Vergi istisnası ile yemek giderlerinizde ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Öğle yemeği giderlerinizi KDV’den düşebilirsiniz.
 • Gelir vergisi, damga vergisi, SGK işveren ve işçi primi ödememe avantajını yaşarsınız.
 • Yüzlerce yemek fişi toplayıp giderleştirmekle uğraşmaz; Ticket Restaurant’dan alacağınız tek faturayla hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edersiniz.
 • Red Club Business platformumuzla araç takibinden kargoya, telefon faturalarından şirket temizliğine kadar sayısız gider kaleminden indirim kazanırsınız. Bu sayede kaynaklarınızı verimli kullanarak yalnızca satarken değil, alırken de kazançlı çıkarsınız.
 • Ticket Online Sipariş ve Yönetim Portalımız üzerinden online satın alma yapabilir, ödemelerinizi dijital kartımız ile gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu süreci mobil uygulamamız MyEdenred üzerinden güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde yönetebilirsiniz.
 • Çalışanlarınızın ofis dışında da birlikte zaman geçirmesini sağlayarak ekip ruhunun güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • İster 1 ister 1000 çalışanınız olsun, bu kazançlı sistemden yararlanabilirsiniz.

Ticket Restaurant Yemek Kartı sadece işletmeniz için değil, çalışanlarınız için de pek çok avantaj sağlıyor. Edenred yemek kartı kullanan çalışanlar;

 • Üye restoran ve kafelerimizdeki kampanya ve indirimler sayesinde yemek kartı bakiyelerini yüklenen günlük tutardan ortalama 2 gün daha geç bitirir. Böylece dolu dolu yer, yedikçe kazanır ve daha az öderler.
 • Red Club kampanyalarımız ile faaliyet alanımız dışındaki günlük harcamalarında da indirim fırsatlarından yararlanabilirler. Kozmetikten market alışverişi veya kuru temizlemeye, spordan kültürel etkinliklere, internet aboneliğinden eğitime kadar birçok ürün ve hizmeti piyasa fiyatının çok altında satın alma imkanı bulurlar.
 • Mobil uygulamamız MyEdenred üzerinden Red Club kampanyalarını ve indirimleri takip edebilir, çevredeki anlaşmalı restoran bilgilerine erişebilir, harcama hareketlerini veya bakiyelerini oturdukları yerden rahatlıkla sorgulayabilirler.
 • Yemek kartlarını sürekli yanlarında taşımak zorunda kalmaz böylelikle çaldırma veya kaybetme gibi problemler yaşamazlar.
 • MyEdenred sayesinde yemek kartlarına ilişkin tüm işlemleri cep telefonlarından tek tıkla gerçekleştirebilirler. Ödemelerini cep telefonlarıyla; QR kod ve NFC tabanlı EdenredPay ile mobil temassız olarak güvenli bir şekilde yapabilirler.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.