İşte konsol dünyasının en çok satan isimleri!

Konsol dünyasında da tıpkı pek çok sektörde olduğu gibi son derece zorlayıcı bir rekabet hakim. Peki bu ezeli rekabette kim önde dersiniz?

İşte konsol dünyasının en çok satan isimleri!

Dokuzuncu nesil konsolların savaşı giderek kızışıyor. Sony, Microsoft ve Nintendo, satışlarda en üst sırayı alabilmek için yarışıyor. Şu ana kadar, özellikle özel oyun kütüphanesine sahip olan Nintendo, satışlarda liderliği koruyor. Ancak hem PS4 hem de PS5, etkileyici satış rakamlarına ulaştı. Ağustos 2023'te PlayStation 5, yaklaşık 1.395 milyon adetle dünya genelinde en çok satan konsol oldu. Bu başarıya, Nintendo Switch de 944.354 adetle yakın takipte bulunuyor. Bugüne kadar, Switch 129 milyon adet satarak tüm zamanların en çok satan üçüncü konsolu oldu.

Üçüncü sırada, Microsoft'un popüler konsolları Xbox Series X ve S bulunuyor. Ancak bu üçüncü sıraya aldanmamak gerek. Aslında, Microsoft için her şey oldukça iyi gidiyor. X ve S modelleri, Kasım 2020'deki çıkışlarından bu yana en iyi satış ayını yaşadılar. Ağustos 2023'te yaklaşık 431.629 adet sattılar. Bu artışın ana nedeni, Game Pass gibi uygun fiyatlı servisler ve sisteme eklenen Starfield oyunudur.

İşte konsol dünyasının en çok satan isimleri!

Dördüncü sırada, Sony'nin bir diğer sevilen ürünü PlayStation 4 var. Ağustos ayında yaklaşık 19.500 adet satıldı. Bu, Kasım 2013'teki çıkışından bu yana PS4'ün en düşük satış ayı oldu. Ancak konsolun artık üretilmemesi ve tüketicilerin paralarını PS5 ve Xbox Series X/S gibi daha yeni konsollara harcamayı tercih etmeleri göz önüne alındığında bu durum sürpriz değil.

Nintendo Switch'in satışlarının, yeni bir konsolun piyasaya sürülmesiyle birlikte düşmesi bekleniyor.