Xbox'tan heyecanlandıran haber: El konsolu geliyor

Son zamanlarda el tipi oyun konsollarına olan ilgi belirgin şekilde arttı. Ancak oyunseverleri heyecanlandıracak haber Xbox'tan geldi.

Xbox'tan heyecanlandıran haber: El konsolu geliyor

Microsoft'un gelecekteki planlarına dair bu hafta ortaya çıkan mahkeme belgelerine göre, Xbox Series X'in bir yeniden tasarımı yapılacağı "Lockhart" adında bir projede çalıştığı biliniyor. Ancak daha az dikkat çeken bir diğer detay, aynı belgelere göre Microsoft'un taşınabilir bir oyun konsolu üzerinde çalıştığıdır.

Bu taşınabilir konsol, büyük bir ekran ve her iki tarafta da tuşlara sahip olmasıyla şu anki nesil taşınabilir konsollar olan Nintendo Switch ve Steam Deck'e benziyor. Xbox taşınabilir konsolu hakkında kesin bir çıkış tarihi bilgisi bulunmamakla birlikte, bu konsol neslinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ayrıca dijital Xbox Series X ve bulut tabanlı bir oyun cihazı da dahil olmak üzere diğer Microsoft donanım sürümleriyle birlikte tanıtılabilir. Microsoft'un amacı, donanım tekliflerini çeşitlendirerek satışları artırmaktır.

Xbox'tan heyecanlandıran haber: El konsolu geliyor

Bu hamle, taşınabilir konsol alanında sert bir rekabetin kapılarını aralıyor. Sony, PlayStation Portal'ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Nintendo, başarılı hibrit konsolu Switch'in yanı sıra söylentilere göre bir halefini de piyasaya sürmeyi planlıyor. Steam Deck ise büyük ilgi görüyor.

Söz konusu sızıntı belgeler, Microsoft'un oyun yazılım planlarına da ışık tutuyor. Oyuncular, Fallout 3 ve Oblivion gibi sevilen oyunların yeniden sürümlerini, yeni bir Doom oyununu ve Dishonored 3'ü bekleyebilir.

Öte yandan, oyun dünyasından diğer bir haber ise Asus ROG Ally oyun konsolunun AMD Z1 sürümünün ABD pazarında satışa sunulduğu. Marka, bu ürünü oyuncular için daha cazip kılmak adına fiyatını 100$ düşürdü.