Nintendo Switch 2 bu özelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor

Oyun dünyasına yeni bir soluk getirmesi beklenen Nintendo Switch 2’den yeni haberler gelmeye devam ediyor.

Nintendo Switch 2 bu özelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor

Nintendo'nun merakla beklenen yeni el konsolu Switch 2 için geri sayım başladı. Gün geçmiyor ki yeni bir duyum ya da bilgi ortaya çıkmıyor. Daha önce yonga setinin NVIDIA Ampere GPU'ya sahip olacağını belirtmiştik. Elbette, NVIDIA GPU'nun kullanılması, DLSS teknolojisinin de Switch 2'de bulunacağı anlamına geliyor. Ancak en son aldığımız bilgilere göre, yeni konsol özel bir DLSS sürümüne sahip olacak.

Eğer bazılarınız DLSS'nin ne olduğunu bilmiyorsa, kısaca bu teknolojinin oyun performansını ve görüntü kalitesini artırmak için yapay zeka kullanarak çalıştığını belirtelim. Öncelikle oyunu daha düşük bir çözünürlükte renderlar ve daha sonra bu görüntüyü yapay zeka algoritmaları ile doğal çözünürlüğe yükseltir. Bu işlem, görüntü kalitesinden ödün vermeden performansı iki katına kadar artırabilir.

Bu işlevi ve performansa kattığı değer nedeniyle, DLSS'nin yeni Nintendo Switch 2'de bulunacağına dair duyumlar oldukça heyecan yaratıyor. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan bilgiler, bu teknolojinin konsolda bulunacağını doğrularken, beklentilerin tam olarak karşılanmayabileceğini de gösteriyor.

Nintendo Switch 2 bu özelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor

Nintendo'nun yeni bir iş ilanı yayınladığı ve bu ilanda düşük güçlü gömülü platformlarda makine öğrenimi teknolojilerinin entegrasyonunda yardımcı olacak bir Veri Mühendisi aradığı belirtildi. Bildiğiniz gibi DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) teknolojisi, NVIDIA'nın RTX 2000 serisi ekran kartları ile tanıtıldı. Bu kartlar, herhangi bir alan kısıtlamasıyla karşılaşmayan çiplere sahip. Ancak, Nintendo'nun yeni Switch 2'de DLSS teknolojisini entegre etme konusunda daha sınırlı bir alana sahip olduğu biliniyor.

Bu çıkarımı iş ilanında yer alan “makine öğrenimi modellerini enerji, bellek ve CPU bütçesine uygun hale getirme” cümlesinden yapıyoruz. Tabii ki, burada bahsettiğimiz her şey tamamen spekülatif ve varsayımlara dayanıyor. Nintendo, bilgisayarlardan tanıdığımız standart DLSS teknolojisini Switch 2 için kullanıyor olabilir. Ancak eğer bu söylentiler doğruysa ve özel bir DLSS sürümü varsa, kullanıcılar istedikleri performansı alamayabilirler.