Roblox şimdi de PlayStation'a geliyor! İşte tarih

Çevrimiçi oyun platformu ve oluşturma araç seti Roblox, bugün erken saatlerde 2023 Roblox Geliştiriciler Konferansı'nda (RDC) duyurulduğu üzere nihayet ekim ayında PlayStation'da satışa sunulacak.

Roblox şimdi de PlayStation'a geliyor! İşte tarih

Oyun elbette PS5'e geliyor ama aynı zamanda yeni nesile henüz geçiş yapmamış olanlar için PS4'e de gelecek. Her zaman olduğu gibi indirmek ücretsiz olacak.

Roblox, PC, Mac, iOS, Android ve Xbox da dahil olmak üzere hemen hemen tüm platformlarda zaten mevcut ancak Switch’te hala yok. CEO David Baszucki ağustos ayı kazanç açıklamasında PlayStation'ın yanı sıra Switch'in de potansiyel platformlar olarak belirtilmişti, böylece sonunda Nintendo'nun hibrit konsolunda piyasaya sürülebilirdi. Veya belki de şirket, uzun zamandır söylentileri dolaşan Switch'in halefini bekleyecek. Şirket, başarılı bir test çalışmasının ardından Roblox'un VR versiyonunun bu ayın sonlarında Meta Quest platformu için resmi olarak piyasaya çıkacağını belirtti.

Roblox şimdi de PlayStation'a geliyor! İşte tarih

Şirket ayrıca, inşaatların planlanmasına, kod yazılmasına, sanal varlıklar oluşturulmasına ve daha fazlasına yardımcı olmak için üretken yapay zekayı kullanan Roblox Assistant adında yeni bir sohbet robotunun da duyurusunu yaptı. Özelliğin bir demosunda şirket, bazı antik kalıntılarda bir oyun seti istediğini yazan birini gösterdi. Asistan otomatik olarak bazı taşları, yosun kaplı sütunları ve hatta kırık mimariyi ekledi. Başka bir örnekte, bir oyuncunun bazı ağaçların kesilmesini istemesi vardı ve program da aynısını yaptı. Yazılım, varlıkları kendi pazarından veya kişisel kitaplığınızdan alıyor. Bu, kendi Roblox yapılarınızı oluşturmanın angaryasını ortadan kaldıran üretken yapay zekanın harika bir kullanımı gibi görünüyor. Hem chatbot hem de video görüşmesi özelliğinin önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulması bekleniyor.