Sony, PlayStation 5 ile oyun konsolu pazarında zirvede

2023'ün üçüncü çeyreğinde Sony, PlayStation 5 ile oyun konsolu pazarında lider konuma yükseldi. Bu başarı, Sony'nin yenilikçi yaklaşımının ve kaliteli oyun deneyiminin bir göstergesi.

Sony, PlayStation 5 ile oyun konsolu pazarında zirvede

2023'ün üçüncü çeyreğinde, global oyun konsolu pazarı dikkat çekici bir sıçrama yaşadı ve TechInsights tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2017'den bu yana en güçlü Q3 performansını kaydetti. Toplam sevkiyatların yıllık %11'lik bir artışla 9.1 milyon birime ulaşmasıyla bu yükseliş, yılın ilk yarısında %32 ve %19'luk büyümeyle başladı.

Sony, PlayStation 5 ile Oyun Konsolu Pazarında Liderliğe Yükseldi Sony, PlayStation 5 ile önemli bir geri dönüş yaparak, global oyun konsolu pazarında lider konuma yükseldi. Şirket şu anda %54'lük hakim bir pazar payına sahip, bu da yıllık %42'lik dramatik bir büyüme anlamına geliyor. Bu dönem, Sony'nin bugüne kadarki en yüksek Q3 sevkiyat hacmini işaret ediyor ve PlayStation 5'in 2020'deki lansmanından bu yana ikinci en iyi çeyreği oldu. Bu ivmeyle Sony, mali yıl için 25 milyon toplam sevkiyat hedefine ulaşmaya doğru ilerliyor. Pazar varlığını daha da artırmak için Sony, 2023'ün son çeyreğinde daha yüksek kapasiteli bir PS5 Slim'i piyasaya sürmeyi planlıyor.

Sony, PlayStation 5 ile oyun konsolu pazarında zirvede

Öte yandan, Nintendo, yıllık sevkiyatlarda %15'lik bir düşüş yaşamasına rağmen, başarılı oyunlar ve "Süper Mario Bros. Büyük Film" sayesinde %27'lik güçlü bir pazar payını koruyor. Ancak, Q3'te yeni bir büyük çıkışın olmaması nedeniyle Nintendo ikinci sıraya düştü. Nintendo, 2024 başlarında geliştirilmiş bir Switch sürümünü tanıtmaya hazırlanıyor ve mali yıl için 15 milyon birim sevkiyat hedefliyor.

Microsoft'un Xbox Series X/S'i de zorluklar yaşadı ve sevkiyatlarında %6'lık bir düşüşle yaklaşık 1.8 milyon birime ulaştı. Buna rağmen, Xbox Series X popülerliğini koruyor ve Xbox serisinde %72'lik bir ürün payına sahip. Xbox Series S'in 1TB versiyonunun tanıtımı da bu durumu destekliyor.