Sony'den PS5 kullanıcılarına özel yeni erişim kontrol cihazı

Sony, PS5 oyun konsolunu daha erişilebilir hale getirmek için yeni bir erişim kontrol cihazı piyasaya sürdü. Bu yenilik, farklı yeteneklere sahip oyuncular için oyun deneyimini iyileştirecek.

Sony'den PS5 kullanıcılarına özel yeni erişim kontrol cihazı

Sony, PlayStation 5 için tamamen yeni bir kontrol cihazı tanıttı. Ancak bu, sadece yeni bir PS5 DualSense kontrol cihazı değil. Yeni Access Controller, video oyunlarında daha iyi erişilebilirlik sağlamak amacıyla duyuruldu. İşte tüm detaylar.

Birkaç yıl önce Microsoft, engelli oyuncuların daha iyi ve daha erişilebilir bir oyun deneyimi yaşamalarına yardımcı olmak için Xbox Adaptive Controller'ı piyasaya sürmüştü. Şimdi, Japon teknoloji devi Sony, PlayStation 5 için Access Controller'ı piyasaya sürdü. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu yeni çevresel birim de çeşitli ihtiyaçlara sahip oyuncular için tasarlandı. Sony Access Controller, PlayStation'ın resmi web sitesinden ön siparişle satışa sunuldu. Yeni kontrol cihazı, bir kaydırıcı aracılığıyla ayarlanabilen özelleştirilebilir bir analog çubukla birlikte geldi. Hatta kontrol cihazının tabanında, kazara düşmeleri önlemek için cihazı sabitlemenizi sağlayan delikler bile bulunuyor.

Sony'den PS5 kullanıcılarına özel yeni erişim kontrol cihazı

Kişiselleştirmeyi geliştirmek için kontrol cihazının tüm düğme kapakları değiştirilebilir. Böylece, ihtiyaçlarınıza göre bunları özelleştirebilirsiniz. Sony, Access Controller'ı, oyunlarda erişilebilirliği geliştirmeyi amaçlayan AbleGamers adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşla iş birliği içinde geliştirdi. İlginç bir şekilde, ürün sadece bir joystick ile geliyor ve marka, alıcılara aynı anda iki Access Controller almayı öneriyor. Bunun dışında, kontrol cihazının dört genişleme portundan biri aracılığıyla DualSense veya ikinci bir joystick de kullanabilirsiniz.

Access Controller, ABD, Avrupa ve Birleşik Krallık'ta sırasıyla 89.99 Amerikan Doları, 89.99 Euro ve 79.99 Pound fiyat etiketiyle satın alınabilir. Son yıllarda, erişilebilirlik oyun dünyasında dikkate değer bir odak noktası haline geldi. Bazı oyunlar, daha fazla erişilebilirlik özelliği getirmeye başladı. Bunun harika bir örneği, Forza Motorsport, oyun içinde görsel engelli oyuncuların ses komutları kullanarak oyunu oynamasına olanak tanıyan sesli uyarıları tanıttı.