Konsol pazarının lideri açıklandı! Sony rakiplerine yine fark attı!

Son yapılan araştırmalar, Sony'nin sektördeki liderliğini bir kez daha kanıtladı. Raporlara göre PlayStation 5 pazarın tartışmasız lideri.

Konsol pazarının lideri açıklandı! Sony rakiplerine yine fark attı!

Teknoloji analiz uzmanı TechInsights tarafından yapılan son araştırmaya göre konsol pazarındaki güncel veriler dikkat çekici bir büyümeyi ortaya koyuyor. Yapılan toplam sevkiyatlar, bir önceki seneye göre yüzde 11'lik bir artışla 9.1 milyon adede ulaştı. Bu artışın önemli bir bölümü, Sony'nin son nesil konsolu PlayStation 5'e ait.

Araştırma sonuçlarına göre, Sony pazarın yüzde 54'ünü elinde bulundurarak lider konumda yer alıyor. Bu başarıda oyunseverlerin yüksek talebi ve PlayStation 5'in teknik özellikleri etkili olmuş gibi görünüyor. Yüksek performansı, özel oyun içerikleri ve teknolojik yenilikleriyle PlayStation 5, konsol pazarında adeta bir çığır açmış durumda.

Konsol pazarının lideri açıklandı! Sony rakiplerine yine fark attı!

Sony'yi, yüzde 27 pazar payı ile Nintendo takip ediyor. Nintendo'nun taşınabilir konsolu Switch ve özel oyun serileri, geniş bir oyuncu kitlesine hitap ederek sağlam bir pazar payına sahip. Üçüncü sırada ise yüzde 19 pazar payıyla Microsoft'un Xbox konsolları yer alıyor.

Microsoft'un Xbox serisi, özellikle Xbox Series X ve Series S ile konsol dünyasındaki rekabeti sürdürüyor. Ancak PlayStation 5'in büyük bir avantaj sağlaması, pazarın dengelerini belirgin bir şekilde etkiliyor.

TechInsights analisti, "Sony'nin PlayStation 5, sadece satış rakamlarıyla değil, aynı zamanda oyunseverlere sunduğu benzersiz deneyimle de öne çıkıyor. Yüksek talep ve sınırlı stoklar, PlayStation 5'in talep patlamasında etkili olan faktörler arasında." şeklinde değerlendirmede bulundu.