Valve'dan taşınabilir oyun konsolu: Steam Deck

Vale yaptığı bir duyuru ile yeni taşınabilir oyun konsolu Steam Deck'i duyurdu. Yeni ürün özellikle Nintendo Switch'e rakip olacak.

Valve'dan taşınabilir oyun konsolu: Steam Deck

Oyun sektöründe konsolların yeri her zaman ayrı oldu. Bu alanda PlayStation ile Sony, Xbox ile Microsoft faaliyet gösteriyor. Ayrıca taşınabilir oyun konsolu olarak tabir edilen Nintento Switch de rekabette yer alıyor. Şimdi bu taşınabilir oyun konsolu rekabetine yeni bir ürün geliyor: Steam Deck. Ünlü oyun firması ve oyun platformu Steam'in sahibi Valve tarafından duyurulan bu yeni taşınabilir oyun konsolu Steam deneyimini taşınabilir hale getirmeyi hedefliyor.

Konsolun tasarımına baktığımızda üst kısımda iki adet analog tuş ve bunların etrafında bulunan çeşitli fonksiyon tuşları olduğu görülüyor. Bu tuşların programlanabilir olduğu açıklandı. Taşınabilir konsolun klavye ve fare destekleyeceği de açıklandı. Bu da ek donanım gerektiren oyunları da oynayabileceğimiz anlamına geliyor.

Ekranı dokunmatik olan Steam Deck'in donanım özellikleriyle Nintendo Switch'ten çok daha güçlü olduğu görülüyor. Taşınabilir oyun konsolu Steam OS 3.0 işletim sistemini kullanacak. Yapılan testlerde konsolda Star Wars Jedi Fallen Order oyunun ultra ayarlarda oynanabildiği de açıklandı.

Steam Deck fiyatı

Oyun konsolunun başlangıç fiyatı 399 Dolar olacak. Bu fiyat 64 GB'lık sürüm için geçerli. 256 GB depolama alanı olan sürümün fiyatı ise 529 Dolar olarak açıklandı. 512 GB'lık sürüm de 629 Dolar fiyat etiketi ile satılacak.

  • AMD APU Zen 2 2,4 - 3,5 GHz işlemci
  • AMD APU 8 RDNA 1.0 - 1,6 GHz ekran kartı
  • 16 GB LPDDR5 RAM
  • 64 GB eMMC - 256 GB NVME SSD - 512 GB yüksek hızlı NVME SSD depolama alanı seçenekleri
  • 1280x800 60 Hz Dokunmatik LCD ekran
  • 40 WH pil