Kripto Para

27 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

Bu yazımızda, 27 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi sonrası güncel durumu değerlendiriyoruz.

27 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

Ripple ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu ( SEC ) davasındaki her iki taraf da nihai sunumları yapıyor ve özet kararı bekliyor olsa da, asıl odak noktası hala düzenleyicinin hayati belgelerin mührünü açmanın yanı sıra  kriptoda gözetim sağlama gücü etrafında dönüyor.

27 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

En son güncelleme kapsamında, XRP yanlısı avukat John Deaton, SEC başkanı Gary Gensler'in Bitcoin ( BTC ) dışındaki herhangi bir kripto para biriminin menkul kıymet olarak sınıflandırıldığını iddia eden açıklamasını sorguladı. SEC'in, XRP'yi kayıt dışı menkul kıymetler olarak satmak için Ripple kullandığını belirtmekte fayda var.

27 Şubat'ta attığı bir tweet'te Deaton, menkul kıymetlerin sınıflandırılması konusunda fikir birliği olmadığını belirtti. Sözlerini, MicroStrategy yönetim kurulu başkanı Michael Saylor'ın, Gensler'in sözlerinin menkul kıymetlerin sınıflandırılması konusunda fikir birliğinin oluşturulduğunun kanıtı olduğunu belirten bir yorumuna tepki olarak yaptı.

Yerleşme olasılığı

Daha önce Deaton, her iki tarafın da özet kararı beklerken anlaşmaları için olası düzenlemeleri paylaşmıştı. Deaton'a göre, düzenleyici XRP'nin devam eden ve gelecekteki satışlarının menkul kıymet olarak sınıflandırılmadığını kabul ederse, Ripple bir anlaşmada 100-250 milyon dolar ödeyecek.

Bununla birlikte, ajansın dijital varlık alanındaki artan baskısı göz önüne alındığında, SEC'in yaklaşımı kabul etme olasılığının minimum olduğu konusunda uyardı. Deaton, mahkeme başkanının bu durumda XRP'nin ikincil satışlarını netleştirebileceğine dikkat çekti.

Ripple Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty'nin daha önce, tarihsel sonuçlara dayanarak SEC'in Yüksek Mahkeme'deki davayı kazanma şansının çok düşük olduğunu ima ettiğini belirtmekte fayda var.

"SEC, SEC'in zorbalığına karşı mücadele etme cesaretine ve kaynaklarına sahip olan ve yasalara sadık olmayan yasal pozisyonları esnetmeye tutunan birkaç kişi sayesinde, Yüksek Mahkeme'deki son 5 davasından 4'ünü kaybetti" dedi.

Hinaman belgelerinin mührünün açılması

Daha önce bildirildiği gibi, gazeteci Roslyn Layton'ın Hinman konuşma belgelerine erişim sağlamak için bir dilekçe vermesinin ardından dava yeniden canlandı. Konuşma, SEC'in Kurumsal Finans Bölümü eski Direktörü tarafından Haziran 2018'de yapıldı ve SEC'in menkul kıymetleri nasıl sınıflandırdığına dair net bir sunum sunabilir. Hinman, Ethereum ( ETH ) ve Bitcoin'in menkul kıymetler olmadığını ve aynı yaklaşımın XRP'ye uygulanabileceğini kaydetti.

Bu nedenle, başkan Gensler'in yalnızca Bitcoin'in bir menkul kıymet olmadığına işaret etmesiyle, belgenin mührünün açılması davanın önemli bir parçası haline geliyor.

Layton'ın önergesi, ABD hükümetinin gözlemci kuruluşu Empower Oversight'tan da destek aldı.

Başka bir yerde, savunma avukatı James Filan, Ripple'ın 2018'den beri toplu bir dava ile karşı karşıya olduğu başka bir uzun süredir devam eden hukuk savaşında yeni bir gelişme ortaya koydu. Kaliforniya'da açılan davada, XRP yatırımcıları şirkete ve CEO'su Brad Garlinghouse'a sattıkları için dava açtı. Kayıt dışı bir menkul kıymet olarak XRP ve uğradıkları kayıplar için tazminat talep ediyorlar. Mahkemenin XRP'yi menkul kıymet ilan etmesini talep ediyorlar.

Finbold tarafından bildirildiği üzere, Deaton meseleye bir dostane brifing olarak katılmak için bir dilekçe sunmuştu. Son güncellemede davacılar, Deaton'ın duasının konuya dahil edilmesine karşı çıkan bir başka önerge daha sundular.

XRP fiyat analizi

Bu arada XRP, dava sonucundan etkilenmesi muhtemel varlıklar arasında yer alıyor. Basın zamanında, token günlük yaklaşık %1,5 kayıpla 0,37 dolardan işlem görüyordu.

27 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi - Resim : 1

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

XRP, 18,9 milyar dolarlık bir piyasa değerini kontrol ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.