Kripto Para

Bitcoin ve Ethereum arzının % kaçı balinalar tarafından tutuluyor?

Bitcoin'in %11'ine kıyasla Ethereum arzının %39'u balinalar tarafından tutuluyor.

Bitcoin ve Ethereum arzının % kaçı balinalar tarafından tutuluyor?

Kripto para dünyasında, Bitcoin ( BTC ) ve Ethereum ( ETH ), piyasa değerine dayalı en büyük dijital varlıklar olmaya devam ediyor ve tüm piyasanın gidişatını dikte ettiği biliniyor. Bununla birlikte, bu kripto para birimlerinin dağılımı oldukça farklıdır; Ethereum, Bitcoin'e kıyasla balinalar tarafından tutulan arzının önemli ölçüde daha yüksek bir yüzdesine sahiptir.

Bitcoin ve Ethereum arzının % kaçı balinalar tarafından tutuluyor?

Özellikle, 26 Şubat 2023 itibariyle, toplam Ethereum arzının yaklaşık %39'u büyük adresler arasında yoğunlaşmıştır, veriler kripto piyasası istihbarat platformu IntoTheBlock'a aittir.

Bitcoin ve Ethereum arzının % kaçı balinalar tarafından tutuluyor? - Resim : 1

Büyük sahipler tarafından Ethereum konsantrasyonu. Kaynak: IntoTheBlock

Bu, büyük adreslerin toplam arzın yalnızca %11'ini elinde tuttuğu Bitcoin'in tam tersidir.

Bitcoin ve Ethereum arzının % kaçı balinalar tarafından tutuluyor? - Resim : 2

Büyük sahipler tarafından Bitcoin konsantrasyonu. Kaynak: IntoTheBlock

Gerçekten de, sahiplere göre daralma metriği, balina adreslerinin elinde bulundurduğu dolaşımdaki arz payını toplayarak arzın %1'inden fazlasını oluşturuyor ve yatırımcılar veya adresler %0,1 ila %1 arasında tutuyor. İki ölçümün kombinasyonu, büyük sahiplerin toplam konsantrasyonuna eşittir.

Ethereum'un zincir üstü etkinliği

Ethereum'un büyük adres konsantrasyonu, ağın artan geliştirme etkinliği ile çakışıyor. Staking özelliği, tarihsel Merge yükseltmesinin ardından merkezi olmayan finans ekosistemi için ana vurgu olmaya devam ediyor.

Aylarca süren testlerden sonra, yatırımcılar, Şangay güncellemesi yayına girdikten  sonra Mart ayında stake ettikleri ETH'lerini çekmeye başlayacak.

Ethereum balinalarının yüksek konsantrasyonunun farklı etkileri olsa da, yatırımcıların varlık için gelecekteki fiyat görünümüne dair ipuçları verebilir. Ethereum önemli gelişmeler yaşarken, savunucuların hala varlığın Bitcoin'i çevirebileceğine dair iddiaya girdiğini belirtmekte fayda var.

Aynı zamanda, Ethereum'un Bitcoin'e kıyasla nispeten ucuz olduğu ve büyük miktarlarda biriktirmeyi uygun hale getirdiği söylenebilir.

Balina adreslerinin anlamı

Kripto servetinin birkaç büyük sahibinin elinde yoğunlaşması, dijital varlık çevrelerinde tartışmalı bir konudur. Bazıları bunun piyasanın doğal bir sonucu olduğunu ve zengin bireylerin büyük miktarlarda dijital varlık tutmasına izin verilmesi gerektiğini savunuyor.

Ancak diğerleri, bu servet yoğunlaşmasının kripto para biriminin merkezi olmayan değerlerine aykırı olduğunu ve piyasa manipülasyonuna yol açabileceğini savunuyor.

Konuyla ilgili farklı görüşlerden bağımsız olarak, Ethereum'un arzının, Bitcoin'e kıyasla birkaç büyük sahibinin elinde önemli ölçüde daha yoğun olduğu gerçeği devam ediyor. Bunun Ethereum ekosisteminin geleceği ve fiyatı için önemli etkileri olabilir.

Basın zamanında, Ethereum günlük %4'ün üzerinde kazançla 1.645 dolardan işlem görürken, Bitcoin 23.657 dolardan işlem görüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.