Kripto Para

ABD ekonomisinde büyük çöküş dönemi!

Silicon Valley Bank'ın çöküşünün ardından Etsy, satıcıları, şirketin bazı ödemeleri işleme koymasının normalden daha uzun sürebileceği konusunda uyarıyor.

ABD ekonomisinde büyük çöküş dönemi!

Etsy, cuma günü şirketin NBC News ile paylaştığı bir e-postada, etkilenen satıcılara "Bugün için planlanan para yatırma işleminizde bir gecikme olduğunu size bildirmek istedik" dedi. "Ekiplerimizin bu sorunu çözmek ve paranızı mümkün olan en kısa sürede size göndermek için çok çalıştığını lütfen bilin."

Bir Etsy sözcüsü, şirketin bankayı bazı tüccarlara ödemeleri kolaylaştırmak için kullandığını belirterek gecikmeyi "Silikon Vadisi Bankasının beklenmedik çöküşüne" bağladı. Etsy'nin para yatırma işlemlerini kolaylaştırmak için diğer ödeme ortaklarıyla birlikte çalıştığını eklediler. Şirket, etkilenen satıcılara "önümüzdeki birkaç iş günü içinde" ödeme yapmayı bekliyor. 7,5 milyondan fazla satıcı, ürünlerini çevrimiçi satmak için Etsy'yi kullanıyor.

Federal düzenleyiciler, 2008 mali krizinden bu yana en büyük banka iflasının ardından cuma günü SVB'yi devraldı. Silikon Vadisi ile yakın bağları olan SVB'nin başarısızlığı, teknoloji endüstrisinde zincirleme etkiler yarattı. Cuma günü Roku, çöküş nedeniyle nakit rezervlerinin %26’sını veya 487 milyon dolardan fazlasını kaybedebileceğini söyledi. Bir gün sonra, ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan USD Coin'in değeri, para birimini yöneten şirket Circle'ın bankada 3,3 milyar doları olduğunu açıklamasının ardından 0,87 dolara kadar düştü. USD Coin'in değeri çoğunlukla iyileşirken, haberler yine de kripto para birimi endüstrisinde olası bir finansal bulaşma korkusu yarattı.

ABD ekonomisinde büyük çöküş dönemi!

Daha da önemlisi, maaş çekleri zamanında ödenmemiş birçok insan var. Bu, erken aşamadaki girişimlerdeki çalışanları ve geçim kaynakları için Etsy'ye bağlı olan küçük işletme sahiplerini de etkiliyor. Bir satıcı olan Owen McKinney, NBC News'e para yatırma gecikmesinin işi üzerinde "feci" bir etkisi olabileceğini söyledi.

Bundan sonra ne olacağını kestirmek zor. Pazar günü ABD Hazine Bakanı Janey Yellen, CBS'de yayınlanan Face the Nation programına federal hükümetin SVB'yi kurtarmayacağını ve bunun yerine mevduat sahiplerine yardım etmeye odaklanacağını söyledi. Yellen, "Finansal kriz sırasında, sistemik büyük bankaların yatırımcıları ve sahipleri kurtarıldı ve uygulamaya konan reformlar, bunu bir daha yapmayacağımız anlamına geliyor" dedi. "Ancak mevduat sahipleriyle ilgileniyoruz ve onların ihtiyaçlarını karşılamaya odaklandık."

Yorumlar
BOH
ABD de üç banka iflas etmiş. Bakalım sayı artacak mı?
Cevapla
Eskilersen birisi
Isimleri doğru yazmayı öğrenin lütfen .Janey değil Janet Yellen olacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.