Kripto Para

USDC stablecoin, Silicon Valley Bank çöküşünün ardından dolar sabitini kırdı

Silicon Valley Bank'ın ani çöküşü, dünyanın en büyük beşinci kripto para biriminin değerini etkileyerek Web3 şirketleri arasında olası bir dalgalanma etkisine ilişkin korkuları artırdı.

USDC stablecoin, Silicon Valley Bank çöküşünün ardından dolar sabitini kırdı

Cumartesi sabahı, stabilcoini yöneten şirket Circle'ın USDC'yi destekleyen yaklaşık 10 milyar dolarlık nakit rezervinin 3,3 milyar dolarının SVB tarafından tutulduğunu açıklamasının ardından USD Coin, 0,87 dolarlık rekor bir düşük seviyeye düştü.

The Guardian’ın da belirttiği gibi bu düşüşün eşi benzeri yok. Bir stablecoin olarak USDC'nin değerinin ABD dolarına sabitlenmesi sayesinde sabit kalması gerekiyordu. CoinGecko'nun verilerine göre, USDC'nin önceki tüm zamanların en düşük seviyesi 2018'de yaklaşık 0,97 dolardı. Daha yakın zamanda, para birimi Three Arrows Capital'in çöküşünün ardından 0,99 dolara düştü. Bu haberin yazıldığı anda ise USDC'nin değeri yaklaşık 0,95 ABD doları sent.

USDC stablecoin, Silicon Valley Bank çöküşünün ardından dolar sabitini kırdı

Web3 “Going Just Great”  yaratıcısı Molly White, sürekli bir USDC düşüşünün etkisinin "muazzam" olacağını öne sürüyor. FRAX ve DAI dahil olmak üzere bir avuç diğer stablecoin, USDC'yi teminat olarak kullanıyor. Cuma günü Circle, SVB'nin müşterileri ne olacağı konusunda daha fazla bilgi beklerken "normal şekilde çalışmaya devam edeceğini" söyledi. "Perşembe gününden itibaren, bu fonların diğer banka ortaklarına transferini başlattık. Bu transferler cuma günü iş kapanışı itibariyle henüz halledilmemiş olsa da, FDIC'nin SVB durumunu yönetmesine güveniyoruz ve bu fonları almaya hazırız."

Circle Cumartesi günü yaptığı açıklamada, nakit varlıklarının 5,4 milyar dolarının "dünyanın en büyük ve en istikrarlı finans kuruluşlarından biri" olan BNY Mellon tarafından tutulduğunu da sözlerine ekledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.