ABD, kripto bankası Silvergate’e soruşturma açtı

ABD Adalet Bakanlığı, FTX ve Alameda ilişkileri nedeniyle kripto bankası Silvergate'i soruşturuyor. Silvergate'in hisseleri gelişme üzerine yüzde 30 düştü. İşte detaylar...

ABD, kripto bankası Silvergate’e soruşturma açtı

ABD Adalet Bakanlığı’nın dolandırıcılıkla mücadele birimi, kripto bankası Silvergate Capital’i soruşturma altına aldı. Bloomberg’ün haberine göre, söz konusu soruşturma şirketin FTX ve Alameda Research ile olan ilişkilerine odaklanıyor. Savcıların özellikle Sam Bankman-Fried’in Silvergate’teki hesaplarını ele aldığı belirtiliyor. Soruşturmanın henüz erken aşamada olduğu ve bankanın şu an için herhangi bir suçlamayla karşı karşıya olmadığı da vurgulandı.

Hisseler düştü 

Haberin ortaya çıkmasının ardından Silvergate’in hisseleri, seans sonrası işlemlerde yüzde 30 oranında düşüş yaşadı. 20 dolardan işlem gören hisseler, 14 dolara kadar çekildi.

BlackRock devreye girdi

FTX’in iflasının en çok etkilediği şirketlerden biri de Silvergate’ti. FTX’in çöküşünde iflasın eşiğine geldiği öne sürülen şirket, bu nedenle bilançoda oluşan boşluğu kapatmak için zararına 8 milyar dolarlık varlık satışı da yapmıştı. Banka daha sonra, 2022 yılının dördüncü çeyreği için 1 milyar dolarlık zarar açıkladı. Önceki gün ajanslara düşen haberde ise Silvergate’e BlackRock’tan bir anlamda yardım eli uzatıldığı anlaşıldı. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi, Silvergate’ten hisse alımı yaparak şirketteki hisse payını yüzde 7.2’ye çıkardı.