Amerika'dan FTX Türkiye kararı: Davadan çıkarıldı

ABD’de FTX’in Türkiye birimlerinin davadan çıkarılması talebi kabul edildi.

Amerika'dan FTX Türkiye kararı: Davadan çıkarıldı

Türkiye’de de yakından takip edilen FTX davasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. ABD’de FTX’in Türkiye birimlerinin davadan çıkarılması talebi kabul edildi. Borsanın iflas başvurusu yapmasının ardından Türkiye’de mal varlıklarına el koyulmuştu.

İflas eden kripto para borsası FTX’in Türkiye operasyonları ABD’deki davanın kapsamı dışında bırakıldı. Şirketin Türkiye operasyonlarının ABD mahkemeleriyle iş birliği yapma ihtimalinin düşük olması nedeniyle bu yönde bir kararın alındığı bildirildi. Delaware İflas Mahkemesi Hakimi John Dorsey, FTX temsilcilerinin ocak ayındaki talebine olumlu yanıt verdi. Mahkeme, talebin FTX’in çıkarlarına uygun olduğuna karar verdi. FTX’in yeni yönetimi, FTX Türkiye ve SNG Investments‘ın yeniden yapılanma planlarına dahil edilmesinin verimsiz olduğunu vurguladı.

Ocak ayında yapılan başvuruda FTX Türkiye ile SNG Investments‘ın davadan çıkarılması talep edilmişti. FTX‘in başvurusunda Türk yetkililerin ABD mahkemelerinden gelen talepleri uygulama ihtimalinin düşük olduğu belirtilmişti. FTX’in Kasım 2022’deki iflas başvurusunun ardından Türkiye’de de harekete geçilmiş ve soruşturma başlatılmıştı. 23 Kasım’da FTX’in Türkiye’deki mal varlıklarına el konulmuştu. Ana şirket FTX Trading, FTX Türkiye’nin yüzde 80’ine sahipti. SNG Investments ise Alameda Research’in yüzde 100 iştiraki olarak faaliyet gösteriyordu.

FTX’in iflasından Türkiye’de kaç kişinin etkilendiği tam olarak bilinmiyor. Bazı alacaklıların Türkiye’de dava açmaya başladığı belirtilirken, konu ile ilgili bir duruşmanın 8 Mart’ta yapılması bekleniyor.