Kripto Para

Binance'ta 80 milyar dolarlık deprem!

Teknoloji sektörünü fena vuran ekonomik kriz, dünyanın en zengin insanlarını da çok kötü etkiledi. İşte dünyanın en zengin insanlarının servetlerinden eksilen milyar dolarlar…

Binance'ta 80 milyar dolarlık deprem!

Yakın zamana kadar tüm dünyada etkisini gösteren COVID-19 salgını, neredeyse bütün ülkelerin vatandaşlarına yardım yarışına girişmesini ve bunu yapabilmek için de para basma yoluna başvurmalarını sağlamıştı. Bununla birlikte pandeminin etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başlamasıyla, ortalıkta dolaşan milyarlarca doların acı etkileri de gün yüzüne çıkmaya başladı.

Bir anda kendilerini daha önce eşine az rastlanılan düzeyde enflasyonist bir ortamın içerisinde bulan dünyanın gelişmiş ülkeleri, çareyi faiz arttırmakta ve para musluklarını kısmakta buldu. Birçok ülke gibi benzer yollara başvuran Amerika Birleşik Devletleri’nde ise, pandemi döneminde rekor üzerine rekor kıran kripto para borsaları ile teknoloji hisseleri, adeta çöküş dönemine geçmiş oldu.

Binance'ta 80 milyar dolarlık deprem!

Uzun bir süredir artış nedir bilmeyen kripto ve teknoloji borsaları, yatırımcılarının çok büyük zarar yazmalarına neden oluyor. Bununla birlikte “azdan az, çoktan çok gider” atasözünün bire bir gerçeğe dönüştüğü gibi, bu krizden en çok etkilenenlerde dünyanın en zengin insanları oldu.

Yapılan bir araştırmaya göre Binance’ın patronu Changpeng Zhao, özellikle kripto para piyasasında yaşanan düşüşler neticesinde servetinin 80 milyar dolarına veda etmek zorunda kaldı. 208 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk, sahibi olduğu teknoloji şirketlerinin hisselerindeki gerilemeler nedeniyle yaklaşık 50 milyar dolar kayıp yaşarken, krizden önce 120 milyar dolarlık bir serveti olduğu düşünülen Mark Zuckerberg’in ise servetinin yarısını yani 60 milyar dolarını kaybettiği düşünülüyor.

Yorumlar
Yns
Zaten hiç yoktan zengin olmuşlardı iyi olmuş
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.