Kripto Para

Bir kripto para borsası daha patladı: 3.6 milyar dolar!

Kripo para borsaları yeni bir vurgun ile çalkalanıyor. Üstelik rakam da rekor seviyede.

Bir kripto para borsası daha patladı: 3.6 milyar dolar!

Geçtiğimiz aylarda Türkiye'de yaşanan Thodex kripto borsası vurgunundan sonra benzer bir vurgun Afrika'da yaşandı. Ülkenin en büyük kripto para borsası olan Africrypt'in kurucuları bir rivayete göre 3.6 milyar, bir rivayete göre ise 5 milyar dolarla ortadan kayboldu.

Yaşları 18 ve 21 olan Raees ve Ameer Cajee kardeşler tarafından 2019 yılında kurulan Africrypt, sitesini kapattı ve yatırımcılarla ilişkilerini kesti.

İddialara göre Africrypt'in sahipleri 54 milyar Afrika Randı (yaklaşık 5 milyar dolar) değerinde para ile ortadan kayboldu. Bazı çevreler rakamın 3.6 milyar dolar olduğunu da iddia ediyor.

İddialar muhtelif olsa da şu bir gerçek: Şirketin kurucuları ortadan kayboldu. Bazı iddialara göre ise şirketin sahipleri 69 bin adet Bitcoin ile sırra kadem bastı. Sadece bu Bitcoin'lerin değerinin 2.2 milyar dolar olduğu biliniyor. Öte yandan iddialara göre bu iki kardeş borsaya para yatıranlarla iletişime geçip polise gitmemeleri konusunda uyarıda bulundular. Siber saldırıya uğradıklarını iddia eden iki kardeş paraları geri vereceklerini de belirtti. 

Tarihte yapılmış en büyük Bitcoin hırsızlığı olan bu olay, Türkiye'de yaşanan Thodex borsasının sahibinin ortadan kaybolmasından çok daha büyük bir vurgun olarak kabul ediliyor. Thodex olayında ilk etapta 2 milyar dolarlık bir vurgundan bahsedilmişti. Ancak sonradan rakamın 150 milyon dolar olduğu anlaşıldı. Thodex'in sahibinin halen yakalanamadığını ve firari olduğunu da hatırlatalım.

Yorumlar
Mustafa
Paritex gibi soğuk cüzdanda saklayan güvenilir yerlerde yapın
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.