Kripto Para

Bitcoin 30 bin dolara yaklaştı! Daha ne kadar yükselecek?

Bitcoin ABD'deki bankacılık krizinde yaşanan gelişmeler ışığında bugün itibarıyla yeniden yükselmeye başladı. Özellikle büyük bankaların devreye girerek First Republic Bank için 30 milyar dolarlık yardım paketi açıklamaları ve Fed bilançosundaki yükseliş, değerlenmede pay sahibi olabilir.

Bitcoin 30 bin dolara yaklaştı! Daha ne kadar yükselecek?

11 büyük ABD bankasının, zor durumdaki First Republic Bank’a 30 milyar dolarlık mevduat sağlamayı kabul etmeleri dün gecenin en önemli haberlerinden biri olurken, kripto para piyasaları ise yaşanan gelişmelere olumlu karşılık verdi.

Enflasyon gününe geri döndü

Bitcoin son olarak 3 gün önce, ABD’de enflasyon rakamlarının açıklandığı gün yeniden bu seviyeye gelmişti. %6.4’lük enflasyonun şubat ayında %6’ya inmesi yatırımcılar tarafından olumlu bir gelime olarak karşılanmıştı. Ancak bankacılık sektöründeki krizin Avrupa’ya sıçraması ve başta Credit Suisse olmak üzere bazı Avrupa bankalarının yaşadığı zorluklar, fiyatın yeniden 23 bin dolar seviyelerine inmesine sebep olmuştu

Fed belirleyici olacak

Bitcoin fiyatı için en belirleyici olacak zaman ise gelecek hafta 21-22 Mart günlerinde yapılacak olan FOMC toplantısı Bu toplantının ardından kurumun faiz kararı açıklanacak ve Fed başkanı Powell soruları cevaplandıracak. Powell’ın sözleri Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların gidişatı açısından belirleyici olacak. Uzmanlar Fed’in 25 baz puanlık faiz artırmasını beklerken, artırım olmaması ihtimali de az değil.

Özellikle ABD piyasalarının likidite ihtiyacı ve bankaların içinde bulunduğu zor durum, Fed’in para sıkılaştırma politikasını beklenenden erken sonlandırmasına neden olabilir. Bu durum ise Bitcoin, altın ve gümüş gibi birçok arzı sınırlı varlığa olan yatırımları ciddi şekilde artırabilir. 

Yorumlar
Lydie
Bonjour c'est super aider moi svp urgent je veut faire la même chose contact e moi svp
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.