Bitcoin devine büyük şok: Kripto paracılar dikkat

Dünyanın en büyük ve en önemli kripto para borsalarından biri hakkında ortaya çıkan son gelişme, kripto para yatırımcılarını tedirgin etti.

Bitcoin devine büyük şok: Kripto paracılar dikkat

Kanada’nın kara para aklama yasalarını ihlal eden Binance, ülkenin kara para aklama karşıtı ajansı tarafından para cezasına çarptırıldı. Dünyanın en büyük kripto para borsası, geçen yıl Kanada Mali İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi (FINTRAC) tarafından düzenlemelere uymadığı için soruşturulmuştu. Bu işlem, CEO Changpeng Zhao’nun ABD kara para aklama yasalarını ihlal etmekten suçlu bulunmasının ardından dört ay hapis cezası ve 100 milyon dolar (yaklaşık 835 crore Rs) para cezası ödemesine hükmedilmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti.

FINTRAC, Perşembe günü Binance’e uygulanan cezai işlemle ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, kripto para borsasının geçen yıl yapılan bir uyum faaliyetinde tespit edilen iki Kanada kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle cezalandırıldığı belirtildi.

İlk ihlalde, Richard Teng tarafından yönetilen Binance'in, Kanada’da yabancı bir para hizmetleri işletmesi (FMSB) olarak kaydolmamakla suçlandığı bildirildi. “Binance Holdings Limited’in bir FMSB olarak kabul edildiği ve Kanada’da 25 Eylül 2023 tarihine kadar FINTRAC’a kayıtlı olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu tarihe kadar Binance Holdings Limited, kayıt gerekliliklerini ihlal ediyordu,” denildi.

Bitcoin devine büyük şok: Kripto paracılar dikkat - Resim : 1

Bitcoin devine büyük şok: Kripto paracılar dikkat

Bu arada Binance, 2021 ve 2023 yılları arasında 5.902 büyük sanal para işlemini rapor etmemesi nedeniyle de işlem görüyor. Kanada’da kripto firmalarından, kara para aklama yasaları kapsamında bu tür işlemleri bildirmeleri bekleniyor.

Binance, bir müşteriden alınan, 10.000$ (yaklaşık 8.5 lakh Rs) veya daha fazla sanal para miktarını içeren işlemleri, 1 Haziran 2021 ile 19 Temmuz 2023 arasında 5.902 ayrı durumda bildirmedi,” ifadesi FINTRAC açıklamasında yer aldı.

Binance, Kanada’da kara para aklama düzenlemelerini ihlal etmesi nedeniyle FINTRAC tarafından uygulanan cezaya ilişkin henüz kamuoyuna bir açıklama yapmadı. Borsa, şu anda Nijerya’daki düzenleyici otoritelerle de yasal bir mücadele içinde bulunuyor. Nijeryalı yetkililer geçen ay Binance yetkililerini çağırarak firmadan ülkede fiziksel bir ofis kurmasını istedi.