Kripto Para

Bitcoin yasal para birimi oluyor!

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, El Salvador’dan sona Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de yasal ödeme aracı olarak kabul edildi.

Bitcoin yasal para birimi oluyor!

Kripto paralar, dünya sahnesinde günden güne ağırlığını arttırmaya devam ediyor. Bugüne kadar ülkeler düzeyinde kripto paraları yasal ödeme aracı olarak kabul eden tek isim El Salvador’du. El Salvador başkanı Nayib Bukele, bulduğu her fırsatta geleceğin kripto paralarda olduğunu vurgulayan ve pek çok defa da bu açıklamalarını destekleyen yatırımlar yapan bir isim.

Bununla birlikte El Salvador, Bitcoin’i resmi ödeme aracı olarak kabul eden tek ülke olma özelliğini yitirdi. Bu durumun sebebi ise, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin de bugünden itibaren Bitcoin’i resmen tanıdığını açıklaması oldu.

Bitcoin yasal para birimi oluyor!

Hatırlanacağı üzere bir süre önce bu ülkenin maliye bakanı ile iletişim bakanı tarafından ortak bir yasa tasarısı hazırlanmış ve söz konusu yasa tasarısı meclisin onayına sunulmuştu. Bu konu hakkında görüşmelerini tamamlayan meclis ise, yasa tasarısını kabul ederek Bitcoin’in ülke genelinde yasal para birimi haline gelmesini sağladı.

Kripto para borsalarının geliştirilmesi ve yasallaşmasına dair yeni çalışmaların yapılmaya devam edileceğini belirten hükümet yetkilileri, bu hamleyle Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Afrika kıtasında Bitcoin’i yasal ödeme birimi olarak kabul eden ilk ülke olduğunun da altını çiziyorlar.

Bitcoin’in yavaş da olsa kendisine ülkeler düzeyinde destek bulması oldukça önemli bir gelişme. Ancak bu para biriminin kesinlikle yasal bir ödeme aracı haline gelebilmesi için, daha büyük ölçekli devletlerin desteğini alması gerektiği de bir gerçek. Bakalım önümüzdeki günler bu konularda ne gibi yenilikler getirecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.