Kripto Para

Çin’in dijital parası uygulama mağazalarında zirveye oynuyor

Çin’in resmi para birimi olan yuanı dijital paraya çevirme arzusu sonunda gerçek oluyor. Gelen ilk tepkilerse son derece olumlu.

Çin’in dijital parası uygulama mağazalarında zirveye oynuyor

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumunda olan Çin’in, uzun bir süredir para birimini dijitalleştirme arzusu içerisinde olduğu bilinen bir durum. Az değil, 7 senedir dijital yuan üzerinde çalışan Çin, 3 Ocak 2022 tarihi itibariyle dijital parasının kullanımını sağlayacak e-CNY uygulamasını Google Play ve Apple Store’de kullanıma açtı.

Uygulamanın mağazada yerini almasının üzerinden henüz 1 hafta geçmişken, daha şimdiden 16 milyon indirime ulaşması ve ücretsiz uygulamaları sıralamasında ikinci sıraya yükselmesi oldukça önemli bir başarı olarak gösteriliyor.

Çin’in dijital parası uygulama mağazalarında zirveye oynuyor

Bunun yanında ülke içinden de dijital paraya olan destek günden güne artıyor. Bu konuda şu ana kadar atılmış en büyük adım ülkenin gıda dağıtım devi Meituan’dan geldi. Dev şirket, ödemeler için dijital yuan kabul etmeye başladığını duyurdu.

Dijital para kavramı, halen dünya genelinde tartışmaları konuların başında geliyor. Bu durumun sebebi ise, devletlerin dijital parayı amaçların dışında kullanabileceği korkusu. Bu korkunun başında gelen şüphe ise, vatandaşların parasını nereye harcadıklarının an ve an takip edilebilme ihtimali.

Böyle bir durumda da, başta kişisel haklar ve verilerin gizliliği olmak üzere vatandaşların en özel bilgileri devlet tarafından takip edilebilir hale gelecek. Olası bir yaptırım veya cezai işlem durumunda, tek bir tuşla vatandaşların her tür varlığının anında dondurulması ya da elinden alınması da yine dijital parayla birlikte hayatımıza girebilecek olan diğer tehlikeler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.