Güncel

Bitcoin 40 bin doların altına düştü! Devamı gelecek mi?

Geçtiğimiz gün Bitcoin'de yaşanan değer kaybı, çoğu kripto para yatırımcısını ürküttü. Zira Bitcoin 42.600 dolar seviyelerinden 40.000 doların altına oldukça hızlı bir şekilde düştü. Peki şimdi ne olacak?

Bitcoin 40 bin doların altına düştü! Devamı gelecek mi?

Özellikle de son zamanlarda güçsüz belirtileri gösteren sonra piyasa hızla geri çekildi ve Bitcoin bir an için 40.000 doların altına düştü. Bu âni geri çekilme ile birlikte, kripto para yatırımcıları büyük tedirginlik yaşadı.

Bitcoin 40 bin doların altına düştü! Devamı gelecek mi?

Kripto para piyasasının 2022'nin ilk haftasında yaklaşık 200 milyar doların üzerinde değer kaybettiğini geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmış ve küçük bir analiz yapmıştık. Eğer detaylı olarak dikkate alırsak 31 Aralık 2021'de 2,25 trilyon dolar olan piyasa hacminin 7 Ocak 2022'de 1,9 trilyon dolara düştüğünü belirtebiliriz. Toplam küresel kripto piyasası değeri şu anda 1,9 trilyon dolar seviyelerinde seyrediyor.

Ancak geçtiğimiz gün Bitcoin'de yaşanan değer kaybı, çoğu kripto para yatırımcısını ürküttü. Zira Bitcoin 42.600 dolar seviyelerinden 40.000 doların altına oldukça hızlı bir şekilde düştü. 39.738 dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin, her ne kadar hızlı bir şekilde 41.892 dolar seviyelerine toparlansa da, bu durum yatırımcılar arasında büyük tedirginliğe neden oldu.

Düşüş Aralık ayında, Federal Rezerv'in artan enflasyonla mücadele için daha acil önlem alacağının sinyalini vermesiyle başladı ve bu da piyasa güveninde bir düşüşe yol açtı. 

En önde gelen kripto para birimlerinin bazılarında önemli destek seviyeleri kırıldı ve ardından büyük satışlar gerçekleşti. Özellikle de balinaların satışları ani düşüşleri tetikledi.  Örneğin, 5 Ocak'ta Bitcoin fiyatındaki hızlı düşüşü, üç saatten daha kısa bir sürede 46.000 $'dan yaklaşık 42.000 $'a düşmesi gibi. Bu düşüşün devamı gelecek mi, elbette bu soruyu yanıtlamak mümkün değil. Ancak bu düşüşlerin, pastadan pay almak isteyen yatırımcıların iştahını kabarttığını düşünürsek, âni düşüşlerin ardından seri toparlanmaların da kendini gösterebilme ihtimalinin olduğunu dikkate almakta fayda olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.