Kripto Para

Dünyaca ünlü isimlere şok kripto para suçlaması!

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto girişimci Justin Sun'ın işletmelerine baskı yaptı ve onu Tronix ve BitTorrent tokenlerinin izinsiz teklif ve satışı için suçladı.

Dünyaca ünlü isimlere şok kripto para suçlaması!

Bu isimler amatör kripto meraklılarına bile tanıdık geliyorsa, bunun nedeni birkaç ünlünün onları sosyal medyada tanıtmış olması. SEC'e göre, aralarında Lindsay Lohan, Jake Paul, Soulja Boy, Ne-Yo ve Akon'un da bulunduğu sekiz ünlü, kendilerine bunun için para ödendiğini açıklamadan yasa dışı bir şekilde çevrimiçi olarak tokenlerin tanıtımını yaptı.

SEC'in Uygulama Birimi Direktörü Gurbir S. Grewal yaptığı açıklamada "...Sun, milyonlarca sosyal medya takipçisi olan ünlülere kayıt dışı teklifleri lanse etmeleri için para ödedi ve aldıkları ücretleri ifşa etmemelerini özellikle emretti.

Dünyaca ünlü isimlere şok kripto para suçlaması!

Bu, Sun ve diğerlerinin kullandığı etiketler ne olursa olsun, federal menkul kıymetler yasalarını ihlal etmek için tasarlanan davranışlardır” ifadelerini kullandı.

Soulja Boy ve müzisyen Austin Mahone dışında suçlanan tüm ünlüler, suçlamaları kapatmak için toplu olarak 400.000 dolar ceza ödemeyi kabul etti. SEC, sosyal medyada kripto reklamı yapan ünlülerin peşine ilk kez düşmüyor: daha önce Kim Kardashian ve NBA Onur Listesi üyesi Paul Pierce'ı, promosyon için kendilerine ödeme yapıldığını açıklamadan EthereumMax'in EMAX tokenleri hakkında paylaşım yapmakla suçlamıştı. Kardashian, aleyhindeki suçlamaları kapatmak için 1.26 milyon dolar öderken, Pierce 1.4 milyon dolar ödedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.