Ethereum, Bitcoin'i geçecek mi?

Yastık altı döneminin Bitcoin’den (BTC) sonra şimdi de Ethereum’da (ETH) başlıyor. İşte detaylar.

Ethereum, Bitcoin'i geçecek mi?

Kurumsal yatırımcıların ilgisi ve elinde yüklü Ether (ETH) bulunduran balinaların etkisi ile kripto para borsalarında erişilebilen ETH sayısı azalıyor. Veriler, dolaşımdaki Ethereum arzının 8.1 milyon adet, yani %6,85’i 2.0 güncellemesi için stake edilmiş durumda. Ayrıca tüm kripto para borsalarındaki toplam rezerv ise 17.9 milyon, yani toplam arzın sadece %15,13'ü. Dolaşımdaki ETH 'lerin %78'i ise likit halde değil! Yani Bitcoin gibi, ETH arzının da geneli yastık altında toplanmış bulunuyor.”

Kripto paralara olan ilginin tüm dünyada her geçen gün daha da arttığını söyleyen Türkiye’nin en yüksek işlem hacimli Kripto para borsalarından Paritex’in CEO’su Özgür Serkan Uslu, “Bitcoin’den sonra en yaygın kullanılan kripto paraların başında ise şüphesiz Ether (ETH) geliyor. Ethereum bir akıllı sözleşme platformu olarak, geliştiricilere kendi blockchaini üzerinde merkeziyetsiz uygulama (DApp) geliştirme olanağı sunuyor. Bu sayede kendi blockchain alt yapısı olmayan pek çok kripto para projesine Erc20 akıllı sözleşme özelliği ile ana kaynak olma özelliği gösteriyor. Yani token olarak piyasaya sürülen pek çok kripto para projesi Ethereum tabanlı çalışıyor. İşte tam da bu sebeple ethereum günlük hayatta kullandığımız pek çok ürüne hammadde olma özelliği gösteren petrole benzetiliyor ve “Dijital Dünyanın Petrolü” olarak nitelendiriliyor” dedi.

Özellikle Ethereum 2.0 güncellemesinin ardından bu yana kaydettiği yükselişle gözleri üzerine çeken ether (ETH), Beacon zincirinin ilk güncellemesi olan Altair’in işleme konmasından sadece birkaç gün sonra tüm zamanların rekor seviyesini (ATH) tazeleyerek 4.550 dolar seviyelerine yükseldi. Cryptoquant verileri incelendiğinde bu yükseliş seyrinin altında ise likiditeyi azaltan ciddi bir yastık altı etkisi olduğuna işaret ediliyor. Verileri analizinde “Ethereum arzının 8.1 milyon adet, yani %6,85’i 2.0 güncellemesi için stake edilmiş durumda. Ayrıca tüm kripto para borsalarındaki toplam rezerv ise 17.9 milyon, yani arzın sadece %15,14'ü. Dolaşımdaki ETH 'lerin %78'i ise likit halde değil! Ether'in yükseliş trendi ve yeni rekor fiyatlanması, Eth 2.0 stake sözleşmesinde kilitlenen coin miktarının ilk kez 8 milyonu aşmasının ardından geldi. Bu süreç, dolaşımdaki mevcut arzı azaltmaya devam ediyor ve fiyat üzerinde yukarı yönlü pozitif baskı oluşturuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Ethereum değerlenmesindeki ana sebepler

Ethereum, Bitcoin'i geçecek mi? - Resim : 1

Ethereum 1.0 dan 2.0 a geçişindeki her adımın projenin değerlenmesini sağladığı görüldü. Ethereum 1.0 iki şeritli, gidiş dönüş, işlek bir yol olarak düşünülmeli. Bu senaryoda arabalar, yoğun saatlerde akmayan bir trafikte gitmek zorunda kalacaklardır. Ethereum 2.0 ile birlikte bölümleme özelliği geliyor, bu sayede blockchain onlarca şeritli bir otobana dönüşüyor. Tüm bunlar, aynı anda yapılabilen işlem sayısını artırmayı amaçlıyor. Ayıca PoW'dan PoS'e geçişin büyük fayda sağlayacağı konulardan biri de enerji verimliliği. İş ispatı sistemi (PoW) , dudak uçuklatıcı bir enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Öyle ki Bitcoin blockchain'indeki tek bir işlemin karbon ayak izi, 667.551 VISA işlemine denk geliyor. Ethereum 1.0 üzerindeki tek bir ödeme, standart bir ABD hanesinde bir günde tüketilen enerjiden fazlasını kullanıyor. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından yapılan hesaplamalar, ETH 2.0 geçişiyle birlikte enerji tüketiminin %99 oranında azalacağını iddia ediyor. Diğer bir deyişle, blockchain finansal özgürlüğü sağlama yolculuğunda çevresel bir felakete dönüşmeyecek. Çözüm ve iyileştirme odaklı her adım ETH için yeni rekorlar getiriyor. Ether (ETH) mevcut değerlenmesini koruyabilirse, Coinbase Institutional tarafından gönderilen tweet’te de vurgulandığı gibi, art arda sekizinci çeyrekte de kazanç elde etmiş olacak.