Kripto Para

FTX kurucu ortağı Sam Bankman-Fried dört yeni suçlamayla karşı karşıya

FTX ortak yaratıcısı Sam Bankman-Fried (SBF) şimdi de kripto borsasının çökmesiyle ilgili dört yeni suçlamayla uğraşıyor.

FTX kurucu ortağı Sam Bankman-Fried dört yeni suçlamayla karşı karşıya

Bir New York federal mahkemesinde henüz kamuya açıklanmayan bir iddianame, SBF'yi hem FTX hem de bağlantılı Alameda Araştırma hedge fonu aracılığıyla dolandırıcılık yapmakla suçluyor. Kurucu ortağın ayrıca, iki yöneticinin adını kullanarak bir kongre süper PAC'ye gizli bağışlar yaparak federal kampanya finansmanı yasalarını ihlal ettiği iddia ediliyor. CNBC’ye konuşan bir kaynak, SBF'nin suçlu bulunması halinde ek iddiaların 40 yıl daha hapis cezası gerektireceğini iddia ediyor.

SBF, 12 Aralık'ta Bahamalar'da tutuklandı ve ABD'ye iadesile birlikte mücadele planlarından hızla vazgeçti. Birden fazla telsiz dolandırıcılığı içeren federal suçlamalara karşı suçsuz olduğunu zaten kabul etti. Ayrıca, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) bir hukuk davası ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'ndan (CFTC) bir dava ile de karşı karşıya. Savcılar, Bankman-Fried'in yatırımcıları yaklaşık 2 milyar dolar dolandırdığını iddia ediyor, ancak eski CEO, hiçbir zaman dolandırıcılık yapmaya çalışmadığını ve FTX'in düşüşünden cezai olarak sorumlu olmadığını düşünüyor. İki yönetici, Caroline Ellison ve Zixiao "Gary Wang" kendi dolandırıcılık suçlamalarını kabul ettiler.

FTX kurucu ortağı Sam Bankman-Fried dört yeni suçlamayla karşı karşıya

Gözden düşme konusunda FTX yalnız değil. Binance, Celsius ve Terraform Labs gibi diğer büyük kripto markaları da çeşitli derecelerde suçlamalarla (kendileri veya eski liderleri için), hukuk davaları ve iflasla mücadele ediyor. Bununla birlikte, FTX ve eski CEO'su, kripto endüstrisinin kargaşasının en belirgin örnekleri olmaya devam ediyor - yeni suçlamalar muhtemelen bu pozisyonu sağlamlaştıracak.

Diğer iddianameler, federal hükümetin kripto varlıkları ve kripto para birimini çökertme konusundaki artan hevesini de yansıtıyor. Meclis ve Senato politikacıları sektörü daha sıkı bir şekilde düzenlemeyi umut ederken, SEC, CFTC ve Hazine Bakanlığı gibi kurumlar daha fazla ücret ve daha net kurallar için baskı yapıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.