Kripto Para

O ülkede kripto ile aktif olarak ilgilenen 130'dan fazla banka var!

Şu anda kripto ile aktif olarak ilgilenen 130'dan fazla ABD bankası var!

O ülkede kripto ile aktif olarak ilgilenen 130'dan fazla banka var!

Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) altındaki önemli sayıda ABD bankası, tüketici talebi arasında farklı hizmetler sunmak isteyen  kripto alanını giderek daha fazla araştırıyor.

O ülkede kripto ile aktif olarak ilgilenen 130'dan fazla banka var!

Bu satırda, FDIC'nin verileri, Ocak 2023 itibariyle, yaklaşık 136 bankanın kripto ile ilgili çeşitli girişimler planladığını veya halihazırda dahil olduğunu ortaya koydu, Genel Teftiş Ofisi (OIG) tarafından 16 Şubat'ta yayınlanan bir rapora göre.

Net düzenlemelerin olmamasıyla birlikte rapor, bankacılık sektörü oyuncularının dijital para birimi alanını keşfetmek için çoğunlukla üçüncü taraf kuruluşlarla ilgilendiğini belirtti.

“FDIC verilerine göre, Ocak 2023 itibarıyla FDIC, 136 sigortalı bankanın kripto varlıkla ilgili devam eden veya planlanmış faaliyetleri olduğunun farkındaydı. Örneğin, bu bankaların, banka müşterilerinin kripto varlıkları alıp satmasına izin veren üçüncü taraflarla anlaşmaları vardır. Bankalar ayrıca hesap yatırma hizmetleri, saklama hizmetleri ve kripto varlık borsalarına borç verme hizmetleri de sağlıyor.” OIG dedi.

O ülkede kripto ile aktif olarak ilgilenen 130'dan fazla banka var! - Resim : 1

Yönetmelik ihtiyacı

Bankaların dijital varlık endüstrisindeki artan katılımı, kripto para birimi ile ilgili hizmetlere olan talebin arttığını gösteriyor ve Bitcoin ( BTC ) gibi varlıkların artan popülaritesini yansıtıyor. Bununla birlikte, OIG, FDIC'den kendi yetkisi altındaki borç verenler için uygun yönergeler sunmasını istedi.

Özellikle, FDIC, politika ve prosedürlerinin, özellikle mevduat sigortası ile ilgili olarak dijital varlıklarla ilişkili riskleri dikkate almasını sağlamaya zorlandı.

“FDIC, dijital varlıkların düzenlenmesine ilişkin netlik sağlamak için diğer düzenleyicilerle birlikte çalışmalıdır. <…> Ayrıca FDIC, incelemelerinin, politikalarının ve prosedürlerinin, mevduat sigortası ve dijital varlıklar ilişkisi dahil olmak üzere dijital varlıklarla ilgili tüketici risklerini ele almasını sağlamalıdır."

OIG, FTX kripto borsasının son çöküşünü gerekçe göstererek düzenlemelere duyulan ihtiyacın altını çizdi . Bulgular, iflas başvurusu yapılmadan önce FTX'in yaklaşık 11 bankayla iş yaptığını, yani banka havalesi dolandırıcılığı gibi ahlaksızlıklara karışmış olabileceklerini gösteriyor.

Kripto kayıpları

Ayrıca rapor, Amerikalıların %16'sının veya 52 milyon kişinin kripto para birimleri satın aldığı düşünüldüğünde koruma ihtiyacının ortaya çıktığı konusunda uyarıda bulunuyor. Bu grubun yaklaşık 46.000'i, 2021'den bu yana kripto para birimi dolandırıcılığına 1 milyar dolardan fazla kaybetti.

Öte yandan, FDIC, endüstrinin genel finansal sistem için risk oluşturduğunu  ileri sürerek kripto para birimleri konusunda esas olarak şüpheci bir duruş sergiledi.

Genel olarak, bankanın kriptoya katılımı, ABD'nin sektörü yönetmek için net bir düzenleyici görünüm oluşturmaya çalışmasıyla ortaya çıkıyor. Gerçekten de, Başkan Joe Biden'ın Yürütme Emri'nin daha fazla netlik sunması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.