Kripto Para

Google'dan tarihi Ethereum sürprizi! Bu ne demek oluyor?

Beacon Chain’in Mainnet ile birleşmesi ile beraber önümüzdeki birkaç gün içinde Ethereum'un bir hisse ispatı modeline geçmesi bekleniyor. Yazılım devi Google, tarihi bir adım atmaya hazırlanan Ethereum için özel bir zamanlayıcı sürprizi hazırladığını duyurdu.

Google'dan tarihi Ethereum sürprizi! Bu ne demek oluyor?

The Merge (Birleşme) olarak bilinen bu olay, kripto evrende bir miktar heyecan yaratıyor ve insanların birleştirmenin ne zaman gerçekleşeceğini takip etmelerine yardımcı olmak için Google, arama sonuçlarına dinamik bir zamanlayıcı ekledi. Bu zamanlayıcıyı çağırmak için Google'da "merge" veya "Ethereum merge" aramasını yapmanız yeterli.

Google'ı İngilizce olarak kullanırken yapmanız gerekli. Zira Türkçe Google'da benzer bir sonuç haber yayına hazırlanırken çıkmıyordu.

Zorluk ve hash oranı gibi bir dizi faktöre bağlı olan birleştirmenin tam olarak ne zaman gerçekleşeceği belli değil. Google'ın zamanlayıcısı, birleştirmenin ne zaman sona ereceğine dair bir tahmin oluşturmak için ilgili verileri çekiyor ve şimdilik üç günden kısa bir süre içinde gerçekleşecek gibi gözüküyor. Eğlenceli Google tarzında, zamanlayıcıda birbirine doğru koşan beyaz bir panda ve siyah bir panda da bulunuyor ve zaman kısaldıkça, bu iki ayı birbirlerini kucaklayana kadar birbirine yaklaşmaya devam edecek.

Hisse ispatına geçiş, Ethereum için tartışmalı bir konu olarak görülüyor. Madencileri kullanarak her işlemi doğrulamak yerine, Ethereum doğrulayıcıları kullanacak. Yeterli Ether'e sahip olan herkes doğrulayıcı olabilecek, ancak bazıları bu modelin gücü küçük bir grup insan arasında merkezileştirebileceğinden dolayı kötüye kullanıma açık olduğuna inanıyor.

Bu geçişi savunanlar, iş ispatı modelinden daha az enerji kullandığı için hisse ispatını tercih ediyor, ancak diğer taraftan, iş ispatı kullanan kripto madencileri kısa bir süre önce Teksas'ın elektrik şebekesinin bir ısı dalgası ile yaşanan sorunların ardından stabilize olmasına yardımcı oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.