Kripto Para

İki kişiden biri kripto para borsalarında yatırım yapmış

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu, 11 ilde 18-29 yaş aralığında yaptığı anket çalışmasının sonuçlarını yayınladı.

İki kişiden biri kripto para borsalarına yatırım yapmış

Buna göre, Türkiye’de her 2 kişiden 1’inin kripto para borsalarında hesapları bulunuyor. Ankete katılan gençlerin %78’i kripto para hakkında bilgisi olduğunu aktarırken, yüzde 60’ı kripto paraları bir yatırım aracı olarak görüp tercih edebileceğini söylüyor.

İki kişiden biri kripto para borsalarına yatırım yapmış

Federasyon Başkanı Bilal Okudan, Kripto para yatırımcılığı konusunda detaylı bilgisi olmadan yatırım yapan gençleri büyük riskler beklediğini belirterek özellikle birçok kripto para borsasının online ödeme yöntemleri ile (kredi kartı-paypal-papara vb.) koin satmaya başladıklarına dikkat çekiyor. Dr. Okudan açıklamasına şöyle devam ediyor:

“Bu durum tabii ki gençlerin koinlere tek tuşla ulaşmasını ve satın almasını kolaylaştırdı. Birçok bilinçsiz yatırımcı genç, özellikle aile bireylerine ait kredi kartlarını kullanarak bu tip sanal kripto para borsalarına yatırım yapmaya başladılar. Diğer yandan şunun altını çizmek isterim: Kredi kartı ekstrelerinde koin alım satımı yazmamakta, online ödeme yönteminin sadece adı görünmektedir. Bu sebeple anne babalar bu durumu geç fark etmektedir. Ülkemizde online ödeme yöntemleri ile koin alım satımına bir denetleme getirilirse bu alım satımlar bir düzene girecektir. Birçok genç yatırım konusunda fazla bilgisi olmadığı halde alım yaptığı için, yatırım yaptığı koin aşağı yönlü bir grafik seyrettiğinde hemen telaşa kapılım birikimlerini satmakta ve büyük bir zarara uğramaktadır. Bu sebeple bilgi birikimi olmadan, koin borsalarına yatırım yapmak çok risklidir.” Araştırmanın dikkat çeken diğer bir verisi Okudan’ı doğrular yönde: Thodex’e para yatıran her 100 kişiden 77’si 34 yaş altı. Genç Konfed’in yaptığı mini araştırmanın sonuçları, gençlerin risk alma potansiyellerini, kumara yatkınlıklarını ve kripto paralara dair algılarını ortaya koyması bakımından oldukça önemli. Sonuçlar, daha kapsamlı araştırmalar yapılmasının gerekliliğini göstermesi bakımından ayrıca kayda değer."

İşte GençKonfed’in sorduğu ANKET SORULARI ve cevaplar:

Dijital Borsalarda hesabınız var mı?
%57 Evet / %43 Hayır

Kripto para hakkında bilginiz var mı?
%78 Evet / %22 Hayır

Türkiye’nin yerli kripto parası var mıdır?
%25 Evet / %75 Hayır

Kripto paralar yatırım aracı mıdır? Yatırım için tercih eder misiniz?
%60 Evet / %40 Hayır

İddia oynadınız mı/oynar mısınız?
%75 Evet / %25 Hayır

Hayır Milli piyango aldınız mı/alır mısınız?
%65 Evet / %35 Hayır

Kripto para, borsa, iddia veya milli piyango deneyiminiz oldu mu?
%85 Evet / %15 Hayır

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.