Kripto Para

İngiltere bankası uyardı! "Bitcoin yatırımcıları her şeyi kaybetmeye hazır olsun"

İngiltere Bankası Bitcoin hakkında korkutucu bir açıklama yaptı. Bankanın uyarısına göre öncü kripto para birimi değer olarak 0 TL'yi dahi görebilir.

İngiltere bankası uyardı! "Bitcoin yatırımcıları her şeyi kaybetmeye hazır olsun"

İngiltere Merkez Bankası, Bitcoin için korkutucu bir açıklama yaptı. Kripto yatırımcılarını endişelendiren açıklamaya göre Bitcoin "değersiz" olabilir. Banka, dijital para birimine yatırım yapan kişilerin her şeyi kaybetmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Yatırımcılar için potansiyel riskler konusunda bir uyarıda bulunan merkez bankası, bu yıl değeri parça başına 50.000 dolara (37.786 £) yaklaşan en önde gelen dijital para biriminde doğal bir değer olup olmadığını sorguladı. Kripto para birimi Kasım ayı başlarında 67.000 doların üzerine çıktı, ancak koronavirüsün Omicron varyantı hakkında ilk haberler çıktıktan sonra işler değişmeye başladı.

Vali yardımcısı Sir Jon Cunliffe, Bankanın popülaritesindeki hızlı büyümenin ardından kripto varlığının yükselişiyle bağlantılı risklere hazır olması gerektiğini söyledi. BBC'ye verdiği demeçte, "Fiyatları oldukça değişebilir ve [bitcoinler] teorik veya pratik olarak sıfıra düşebilir" dedi.

İngiltere bankası uyardı! "Bitcoin yatırımcıları her şeyi kaybetmeye hazır olsun"

bitcoin

Kripto varlıklarının piyasa değeri, 2020'nin başından bu yana on kat artarak küresel finansal varlıkların yaklaşık %1'ini temsil eden yaklaşık 2,6 trilyon dolara ulaştı. Birleşik Krallık hane halkının servetinin yaklaşık %0,1'i bitcoin ve ethereum ve Binance madeni para gibi benzer kripto varlıklarında. 2,3 milyon kadar insan, her biri ortalama 300 sterlin tutarında kripto varlığına sahip.

Bankanın 2008 mali krizinin ardından riskleri izlemek için kurulan mali politika komitesi Pazartesi günü, kripto varlıklarından İngiltere mali sisteminin istikrarına yönelik çok az doğrudan tehdit olduğunu söyledi. Bununla birlikte, mevcut hızlı büyüme hızında, bu tür varlıkların geleneksel finansal hizmetlerle daha bağlantılı hale gelebileceği ve bir takım riskler oluşturabileceği konusunda uyardı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.