Kripto Para

'Kripto Kralı' cezaevine gönderildi! Şimdi neler olacak?

İflas eden Terra’nın kurucusu Do Kwon‘un Karadağ’da tutuklandığı bildirildi. İşte ayrıntılar...

'Kripto Kralı' cezaevine gönderildi! Şimdi neler olacak?

İflas eden Terra’nın kurucusu Do Kwon‘un Karadağ’da tutuklandığı bildirildi. Do Kwon'un sahte belgelerle yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalandığı ifade edildi.

Karadağ İçişleri Bakanı Filip Adziç, Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Güney Kore vatandaşı Do Kwon‘un tutuklandığını bildirdi. Adziç, dünyanın en çok aranan isimlerinden olan Do Kwon‘un Podgorica’da yakalandığını açıkladı.

Adziç, Do Kwon'un sahte belgelerle Podgorica havaalanında gözaltına alındığını belirtti. Güney Koreli yetkililer, bir süredir Do Kwon‘un bölgede yakalanması için çalışmalar yürütüyordu.

40 milyar dolar kayıp yaşandı

Kripto dünyası, 2022 yılında Terra-Luna krizi ile çalkalanmıştı. Luna’nın iflası ile en az 40 milyar dolarlık kayıp yaşandığı bildirilmişti. Do Kwon ve Terraform Labs’ın 10 binden fazla Bitcoin’i İsviçre bankası üzerinden nakde çevirdiği ifade edilmişti.

SEC, Do Kwon’un kayıt dışı menkul kıymet satışı ile milyarlarca dolar kazandığını belirtmişti. Terra’nın çöküşü kripto piyasası üzerinde derin etki yaratmış, beraberinde başka iflaslara da yol açmıştı. Mayıs 2022’de Luna’nın iflasıyla birlikte Bitcoin, 30 bin doların altına inmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.