Kripto Para

Kripto para borsası BtcTurk’te neler oluyor?

BtcTurk veri sızıntısı nedeni ile zor günler yaşıyor. 16 Mayıs tarihi itibari ile verilen süre doluyor. Peki şimdi ne olacak?

Kripto para borsası BtcTurk’te neler oluyor?

Kripto para sektörü son günlerde Elon Musk ve spekülatif tweetler ile meşgul oluyor ve her yeni gün yeni bir haber gündeme geliyor. Türkiye’de ise en büyük kripto para borsasından biri olan BtcTurk’teki yaşanan gelişmeler gündemi bir hayli meşgul edeceğe benziyor.

BtcTurk’teki veri sızıntısı bilgileri hakkında veri tabanının hacklendiği ile ilgili iddialarda yeni gelişmeler var. Gelen son dakika haberlerine göre BtcTurk’ün veri tabanının hacklendiği ve kritik kullanıcı bilgilerinin satışa çıkarıldığı iddiasına ilişkin güncel bilgiler mevcut olduğu söyleniyor. Verileri takma isim ile ayın siteden paylaşan korsanlar, sürecin nasıl geliştiğini açıklayarak 50 kişinin daha kullanıcı bilgilerini paylaştılar.

BtcTurk veri sızıntısı iddiası doğru mu ?

Türkiye’nin lokomotifi niteliğindeki kripto para borsası BtcTurk kısa süre önce oldukça sansasyonel bir iddia ile gündeme geldi. 14 Mayıs tarihinde BtcTurk’ün hacklendiği bilgisi paylaşılmış ve şirket tarafından bu bilgi kesin bir dille reddedilmişti. BtcTurk konu ile ilgili aşağıdaki açıklamayı paylaşmıştı.

Daha önce de birçok kripto para borsalarında veri sızıntısı yaşanmış ve bu sızıntılar doğrudan borsaya değil de kullanıcıların kişisel verilerinin tutulduğu sunucu üzerinden gerçekleşmişti. İşte bu sızıntılar dahilinde bazı kullanıcıların bu bilgiyi doğruladı ve kendi kişisel verilerini teşhis ettikleri bildiriliyor.

BtcTurk resmi kanallarından konu hakkında şimdilik “Konuyu araştırdıkları” bilgisini paylaşmakla yetinmiş olsa da verileri elinde tuttuğu iddia eden kişilerin 16 Mayıs 2021 tarihine kadar tanıdığı süre artık bitmek üzere.

16 Mayıs tarihinde ne olacak ?

Verileri satışa koyan forum kullanıcıları, 16 Mayıs tarihine kadar istedikleri ücret verilmezse verilerin herkese açık şekilde paylaşılacağını vurguladılar. Sızdırılacağı iddia edilen verilerin arasında ise kullanıcıların platforma kayıt oldukları e-posta adresleri, telefonları, kimlik bilgileri, kimliklerinin ve yüzlerinin bulunduğu selfieleri gibi oldukça önemli bilgiler yer alıyor.

Firma son günlerde Türkiye’de tanınmış ünlü isimlerin yer aldığı reklam kuşağı ile bir hayli gündemde. Türkiye’nin en büyük tanımış kripto para borsası BtcTurk ile ilgili umuyoruz ki bu bilgiler doğru değildir. Son günlerde olumsuz gelişmelerin yaşandığı ülkemizde yeni bir olumsuz haberin gündeme düşmesini istemeyiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.