Kripto Para

Kripto para madencileri ciddi anlamda zor durumda

Kripto para borsası oldukça kötü bir dönemden geçerken düşen Bitcoin ve Ethereum fiyatları en temel maliyet unsuru olan elektrik faturalarının bile ödenmesini zorlaştırıyor.

Kripto para madencileri ciddi anlamda zor durumda

Kripto para borsasının bazı dönemler yükseliş bazı dönemler de düşüş trendi içerisinde olması bu sektörün içinde olan kişilerce aslında gayet normal karşılanan bir şey. Bununla birlikte kripto paraların bilinirliği son 2-3 yılda onlarca katına çıktı. Daha önceki çöküş dönemlerinde bu kadar takipçisi olmayan kripto paralar, düşüş dönemlerinde basının ilgisini bu kadar çekmiyor ve doğal olarak da bu kadar çok konuşulmuyordu. Ancak artık durum böyle değil.

Öte yandan kripto paralarda yaşanan bu düşüşün tek etkileneni yatırımcılar değil. Kripto para arzı için olmaz olmaz konumunda olan madenciler, düşen Bitcoin ve Ethereum fiyatları yüzünde en temel maliyet olan elektrik faturalarını bile ödeyemez hale geldi. Öyle ki Çin’de faaliyet gösteren önemli bir madencilik şirketi, faturalarını ödeyemediği için mallarına haciz geldiğini duyurdu.

Kripto para madencileri ciddi anlamda zor durumda

Twitter üzerinden detayları paylaşılan olaya göre, Çin’de faaliyet gösteren Compass Mining isimli bir firma, son bir yıl içerisinde elektrik faturası ve barındırma maliyetlerini kapsayan altı faturasını gecikmeli olarak öderken, üç faturasını ise hiç ödemedi. Hal böyle olunca da ünlü şirketin kripto para madenlerine haciz geldi.

Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının bu şekilde düşmeye devam etmesi durumunda, söz konusu örneğe benzer daha pek çok olayın yaşanması hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.