Kripto para ödemeleri yasaklandı

Rusya'daki insanların yakında dijital varlıkları bir ödeme şekli olarak kullanmasına izin verilmeyecek.

Kripto para ödemeleri yasaklandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kripto para birimi ve NFT'ler gibi dijital varlıkların kullanımını yasaklayan bir yasa tasarısı imzaladı. Ek olarak, Protokol'ün belirttiği gibi, yeni yasa ayrıca kripto borsalarının ve sağlayıcılarının, dijital transferlerin bir ödeme şekli olarak yorumlanabileceği işlemleri reddetmesini şart koşuyor. Yeni yasa şöyle diyor:

“Federal yasalar tarafından aksi belirtilmedikçe, dijital finansal varlıkların, devredilen mallar, gerçekleştirilen işler, verilen hizmetler için bir bedel olarak ve ayrıca bir dijital finansal varlık tarafından mallar (işler, hizmetler) için ödeme yapılmasına izin veren herhangi bir şekilde devredilmesi veya kabul edilmesi yasaktır.”

Kripto para ödemeleri yasaklandı

Bir New York Times haberinin bu yılın başlarında belirttiği gibi, ABD makamları, Ukrayna'yı işgal ettikten sonra ülkelerine uygulanan yaptırımlardan etkilenen bazı Rus şirketlerinin bu sınırlamaları aşmak için kripto para birimini kullanabileceğine inanıyor. Bitcoin'in değeri, işgalin Şubat ayında başlamasından birkaç gün sonra bile yükseldi. Bununla birlikte, Rus makamları dijital varlıklara pek hevesli değil: Rusya Merkez Bankası, kripto para biriminin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu. Ancak bu tamamıyla olmadı, çünkü Rusya Maliye Bakanlığı fikre karşı çıktı ve kripto teknolojisinin gelişmesine izin vermenin gerekli olduğuna inanıyordu.

10 gün içinde yasa yürürlüğe girecek ve ülkede kripto ile ödeme yapmayı yasa dışı hale getirecek. Decrypt'e göre, Ruslar hala Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapabilir ve muhtemelen madenciliğe  de devam edebilir.