Kripto Para

Kripto para piyasasında yeni şok dalgası!

Çökmüş kripto para borsası FTX'in kurucu ortağı Nishad Singh, ABD federal dolandırıcılık ve komplo suçlamalarını kabul etti.

Kripto para piyasasında yeni şok dalgası!

FTX'in mühendislik direktörü olan Singh, Sam Bankman-Fried'in yakın çevresinin kendisine karşı açılan davada savcılarla işbirliği yapmayı kabul eden üçüncü üyesi. Eski yöneticiler Caroline Ellison ve Zixiao "Gary" Wang daha önce dolandırıcılık suçlamalarını kabul etmişlerdi.

Singh, aralarında para transferi sahtekarlığı ve kampanya finansman yasalarını ihlal ederek ABD'yi dolandırmaya yönelik komplo da dahil olmak üzere altı ayrı suçtan suçlamaları kabul etti. Reuters'in bildirdiği üzere, Singh eylemlerinden elde ettiği geliri kaybetmeyi de kabul etti. İflas başvuruları, Singh'in Alameda'dan 543 milyon dolarlık bir kredi aldığını göstermişti.

Singh, Alameda Research'ten (FTX'in kardeş hedge fonu ve kripto ticaret şirketi) gelen fonları kullanarak kendi adı altında siyasi adaylara ve PAC'lere yasa dışı bağışlar yaptığını itiraf etti. The Wall Street Journal'a göre, bağışların FTX ve Bankman-Fried'in (aka SBF) siyasi etkisini artırmayı amaçladığını iddia etti. Singh, bağışta bulunduğu kişilerin görüşlerine katıldığını ancak adayları seçmediğini sözlerine ekledi. OpenSecrets'e göre, 2022 seçim döngüsü boyunca Demokratik PAC'lere ve kampanyalara 8 milyon dolar katkıda bulundu.

Kripto para piyasasında yeni şok dalgası!

Ayrıca Singh, 2022'nin ortalarında Alameda'nın FTX'ten müşteri fonlarından milyarlarca dolar borç aldığını öğrendiğini söyledi. Alameda'nın bu fonları geri ödeyemeyeceği Eylül ayına kadar ortaya çıktı. Singh ayrıca, şirketi yatırımcılar için daha çekici hale getirmek için SBF'nin emriyle FTX'in gelirlerinde tahrifat yaptığını da iddia etti.

SBF, geçen hafta dört kişiyi daha suça dahil eden bir iddianamenin açığa çıkarılmasının ardından şimdi 12 suçlamayla karşı karşıya. Diğer şeylerin yanı sıra, FTX müşteri fonlarından milyarlarca dolar çalmakla ve yatırımcıları ve borç verenleri yanıltmakla suçlanıyor. Özellikle, Singh'in savunması ışığında, suçlamalar, iki yöneticinin adı altında bir süper PAC'ye bağış yaparak federal kampanya finansmanı yasalarının ihlal edildiği iddiasını içeriyor. Aralık ayında tutuklanarak Bahamalar'dan iade edilen SBF suçlamaları reddetti. Duruşması ekim ayına ertelendi.

Singh'in suçunu kabul ettiği gün, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu ona karşı bir sivil şikayette bulundu. Ajanslar, Singh'in SEC'in devam eden soruşturmasıyla işbirliği yaptığını ve CFTC ile anlaşmayı kabul ettiğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.