Kripto Para

Kripto para vergisinde son aşamaya gelindi

Kripo para platformlarına vergi getirilmesi konusunda son aşamaya gelindi. Konuyla ilgili açıklama Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapıldı.

Kripto para vergisinde son aşamaya gelindi

Bir süredir üzerinde konuşulan kripto para vergisi hayata geçiyor. Konuyla ilgili açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü isimli programda yapıldı. Elvan son günlerin tartışılan konusu olan kripto para vergisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kripto para vergisinde son aşamaya gelindi

Programda birçok konuya değinen Elvan kripto para ve bu paraların işlem gördüğü platformlar hakkında da bazı bilgiler verdi. Yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirten bakan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Biz tüketiciyi korumak zorundayız. Terörün finansmanını ve kara para aklama gibi durumları önlemek için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Gerekli çalışmalarımızı yaptık. Küresel ölçekte bu platformların denetlenmesine yönelik, alım satım işlemlerini yapanların kimler olduğuna yönelik tedbirleri ülkeler almaya başladı. Bizim de taslak bir çalışmamız var. Bir kanun teklifi muhtemelen olacak. Biz gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık."

Bu platformlar MASAK'a bağlandı

Kripto para platformlarının MASAK'a bağlandığını belirten Elvan sözlerine şöyle devam etti: "Merkez Bankamızın düzenlemesinden sonra MASAK'ın bu platformlara yönelik denetleme yetkisi yoktu. Suratle düzenlememizi yaptık ve yetki verdik. Bu yetki çerçevesinde bir rehber hazırladık ve bu platformların uyması gereken kurallar neyse bunu belirledik. Uymamaları halinde ne kadar ceza ile karşı karşıya kalacağını ortaya koyduk. Bu platformlar mutlaka alım satım işlemleri yapanların bilgilerini MASAK ile paylaşacaklar.

MASAK'ın her türlü bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var. Bu platformların uyması gereken ilkeler nelerdir? Özelikle örneğin şüpheli bir müşterisi var işlem yapan bunu bildirmekle yükümlü kıldık. Ve 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları 10 gün içerisinde MASAK'a bildirme zorunluğu getirdik. MASAK'ı tam anlamıyla yetkilendirdik. Sadece MASAK ile yetmiyor tabii. MASAK dışında da yapılması gereken düzenlemeler var."

Vatandaşlar dikkatli olmalı

Vatandaşları risklere karşı uyaran Elvan, kripto para platformlarında sigorta olmadığının altını çizdi. Elvan şunları söyledi: "Hiçbir vatandaşımızın kendini riske atabilecek bir yaklaşım içerisinde olmasınlar. Bu nedir, nasıl işliyor mekanizma? Az çok bunu bilgisini edinsinler ihtiyatlı davransınlar. Burada sigorta sistemi gibi bir şey de yok bir risk var ve bunu görmemiz lazım. Biz buna karşı değiliz. Ama vatandaşlarımızın mutlaka dikkatli olması gerekiyor. Yaşamlarını gelirlerin riske atabilecek bir girişimde bulunmamaları gerekiyor."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.