Kripto para yatırımcılarını sevindirecek haber Japonya’dan geldi

Kripto paralar hala birçok ülke tarafından oldukça sert yaptırımlara maruz kalırken, dünyanın en önemli ekonomilerinden birine sahip olan Japonya bu konuya ilişkin çok önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Kripto para yatırımcılarını sevindirecek haber Japonya’dan geldi

Kripto paralar, uzun süredir dünyanın gündeminde yer alıyor. Özellikle 2020 ve 2021 yıllarında büyük çıkış yapan ve 7’den 70’e herkesin konuştuğu tek gündem maddesi haline gelen bu pazar, şimdilerde neredeyse unutulmuş durumda. Tabi kripto paraların popülaritesini bu denli kaybetmesinin en önemli sebebi, son bir yılda yaşanılan büyük çöküş. Öyle ki bir dönem 100.000 dolar olur mu denilen Bitcoin’in şimdilerde 20.000 dolar seviyesinde bile tutunamaması, yatırımcıların ilgilerinin azalmasına neden oldu.

Ancak diğer taraftan ülkelerin kripto paralara karşı olan bakışlarında ise bir yumuşama olduğu görülüyor. Pek çok ülke kripto paralara karşı daha ılımlı bir siyaset izlemeye başlarken, bu listeye katılan son isimse Japonya oldu.

Kripto para yatırımcılarını sevindirecek haber Japonya’dan geldi

Uzak doğu ülkesi şu an ki kanunlarına göre, kripto para ihraç eden şirketlerin bu ihracından kar edip etmediğine bakılmaksızın %30 vergi alıyor. Tabi bu kadar yüksek oranlı bir vergi, söz konusu sektörün en azından yerel piyasada gelişmesinin önünü tıkıyor. İşte bu durumu tersine çevirmek isteyen Japon yetkililer, söz konusu kanun maddesinde değişikliğe giderek hem vergi oranını hem de kapsamını değiştirecek. Gelen bilgilere göre yeni düzenlemeyle birlikte verginin kar üzerinden alınması düşünülürken, bu durumun kripto para piyasalarına uzun vadede olumlu etkilerinin olacağı belirtiliyor.