Kripto Para

Kripto paracılara kötü haber! Pamuk eller cebe vergi yolda!

Hazine ve Maliye Bakanlığı uzun zamandır beklenen haberi verdi. Türkiye'deki kripto para işlemlerinden çok yakında vergi alınabilir.


Kripto para birimlerinin yaygınlaşması ve son günlerde de büyük sükse yapması Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın harekete geçirdi. Geçtiğimiz günlerde Clubhouse sohbetine katılan Özgür Demirtaş, Türkiye'de kripto para işlemlerinden vergi alınabileceğini geçtiğimiz günlerde belirtmişti. Bugün ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan beklenen açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi Twitter hesabından; "Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz. Konuyla ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında; Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği halinde çalışmalar yürütülmektedir." açıklamasında bulundu.

Şimdilik kripto para işlemlerinden verginin alınıp alınmayacağı bilinmiyor. Ancak altın ve döviz alım/satım işlemlerinde vergi uygulaması var. Bu yüzden kripto para birimleri de aynı kategoride değerlendirilebilir. Özellikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan gelecek olan düzenleme çok önemli. Bu paraların alım/satım işlemlerinin resmi ve kayıtlı bir şekilde yapılma zorunluluğu muhtemelen bu yılın sonlarına doğru gelecektir.

Peki, siz bu açıklama konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce de kripto para işlemi yapanlardan vergi alınmalı mı? Sonuçta buradan bir gelir elde ediliyor. Bu konuda 
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan nasıl bir düzenleme bekliyorsunuz? Gelin yorumlarda tartışalım.

Yorumlar
Bülent
Devlet çok geç kaldı para bitince binada çöktü
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.