Kripto paracıların yeni adresi! Bitcoin şehri kuruluyor

Kripto para Bitcoin'i yasal ödeme aracı olarak kabul eden El Salvador'un devlet başkanı Nayib Bukele, vergiden muaf bir Bitcoin şehri kuruyor. İşte tüm detaylar.

Kripto paracıların yeni adresi! Bitcoin şehri kuruluyor

Dünya üzerinde kripto para kullanımı gittikçe daha fazla alan kazanıyor. Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden El Salvador, şimdi yeni bir hamle daha yaptı. Vergiden muaf bir Bitcoin şehri kuruluyor.

Açıklama El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele'den geldi. Bukele Mizata sahil kasabasında yaptığı açıklamada, El Salvador’un Bitcoin tahvilleri ihraç edeceğini belirtti. Bu şehir ayrıca gelir, mülk ve sermaye kazancı vergilerinden muaf olacak.

Kripto paracıların yeni adresi! Bitcoin şehri kuruluyor

bitcoin şehri kuruluyor

Bukele, “Bitcoin şehrindeki tek vergi, şehir inşaatını ve hizmetleri finanse etmek için alınacak yüzde 10 katma değer vergisi olacak” ifadelerine yer verdi. Bukele, "Bitcoin şehrinin madencilik için enerji sağlayacak Conchagua yanardağının yakınında inşa edileceğini" da belirtti. Bitcoin tahvil ihracının 2022’de başlayacağını da sözlerine ekledi. El Salvador 1 milyar dolarlık 10 yıllık tahvil ihraç etmeyi planlıyor. 

Görünüşe göre bu şehirde yabancı yatırımcılara daimi oturma izni verilecek ve yatırımcıların hızlı bir şekilde vatandaşlığa geçmesine izin verilecek. Ülke bu şehir ile El Salvador’u “dünyanın finans merkezi” ve “Latin Amerika’nın Singapur’u” yapmayı hedefliyor. Eylül ayında El Salvador, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. El Salvador’un şuana kadar 1100 Bitcoin’e sahip olduğu tahmin ediliyor.