Kripto paralar için can sıkan senaryo

Kripto para borsaları bir türlü beklenen toparlanmayı gösteremezken, uzmanlar tarafından yapılan bazı değerlendirmeler, bu sektöre yatırım yapanların canını sıkabilir.

Kripto paralar için can sıkan senaryo

Başta Bitcoin olmak üzere, kripto paraların hiç de iyi günlerden geçmedikleri aşikar. Neredeyse her haftayı az ya da çok düşüşle kapatan bu varlıklara duyulan güven günden güne azalıyor. Ancak yatırımcıların Bitcoin, Ethereum gibi dijital varlıklardan elini çekmesinin temel sebebi bu düşüş algısı değil, ardı arkası gelmek bilmeyen skandallar.

Son olarak dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası FTX’in iflas etmesi ve sahibinin de zimmetine geçirdiği milyarlarca dolara karşılık yalnızca 250 milyon dolar kefaletle serbest kalması, insanların bu sektörden kaçmasına neden oldu. İşte tüm bu olumsuz durum etrafında kendi değerini korumaya çalışan Bitcoin ve tabi diğer kripto para birimleri şimdilik bu çabalarının karşılığını alabilmiş değiller.

Kripto paralar için can sıkan senaryo

2022’ye girdikleri noktanın çok altında olan dijital varlıklar, 2023 için de çok umut vermiyor. Öyle ki bu konuya ilişkin değerlendirmede bulunan birçok ekonomist, kripto paraların 2023 yılında da değer kayıpları yaşayacağını ve Bitcoin için bir zamanlar belirtilen 100.000 dolar hedefinin artık bir anlamının kalmadığını söylüyor.

Tabi ekonomistlerin bu yorumlarının kesin gerçekleşeceğine dair bir garantisi yok. Nitekim daha öncelerde de Bitcoin için yapılan birçok değerlendirmenin ve belirtilen değerlerin tutmadığına şahit olmuştuk. Son olarak yılın son günlerinde bir Bitcoin’in 16.800 dolar civarında bir değerden işlem gördüğünü de belirtelim.