Kriptoya yeni girenlerin sayısında büyük artış! Son bir yılda...

Kripto parayı duyan her 10 kişiden 4’ü yatırım aracı olarak güvenirken bu oran işlem yapanlarda yüzde 70’e yükseldi.

Kriptoya yeni girenlerin sayısında büyük artış! Son bir yılda...

Kripto para sektörü küresel olarak bilinirliğini ve popülaritesini artırmaya devam ederken yatırımcıların sayısında da artışlar devam ediyor. Özellikle dev şirketlerin sektöre yaptığı yatırımlarda yaşanan artış, yatırımcıların da kriptolara olan güvenini artırıyor. Bu noktada her ne kadar fiyatlarda yaşanan düşüş piyasa hacminde düşüşlere neden olsa da yatırımcı sayısındaki artış halen devam ediyor.

Paribu adına Akademetre Araştırma Şirketi’nin yaptığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması- 2022”nin sonuçları kripto para sektörüyle ilgili önemli veriler sundu. Türkiye’yi temsil eden bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2022 itibarıyla Türkiye’de kripto parayla işlem yapanların sayısının 8 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte kripto paraya duyulan güvende de geçtiğimiz yıla göre yüzde 59 arttı.

2022 yılında kripto parayla işlem yapanların oranı, bir önceki yıla göre yüzde 74 arttı. Kripto parayı duyanların oranı da 2021’e göre yüzde 11 artış gösterirken yatırım aracı olarak kârlı bulanların sayısı da geçen yıla göre yüksek. Her 10 kişiden 4’ü kripto para piyasalarını kârlı buluyor. 2021 yılında bu sayı 3’tü. Kripto paranın tasarruf aracı olarak tercih edilmesinde de bir yükseliş söz konusu. Yüzde 11,1 ile tasarruf araçları listesinde TL vadeli ve vadesiz hesapların ardından üçüncü sırada yer alıyor.