Amatör kripto para yatırımcıları dikkat! Yem olmayın

Group-IB'den siber güvenlik araştırmacıları, amacı insanları en az 250 euro dolandırmak olan büyük bir kripto dolandırıcılığı tespit etti.

Amatör kripto para yatırımcıları dikkat! Yem olmayın

Bu kulağa çok fazla gelmeyebilir, ancak saldırganlar dolandırıcılığı gerçekleştirmek için 11.000'den fazla alan adı kullandı ve potansiyel olarak büyük getiriler elde etti.

Önerme basit: Dolandırıcılar, insanların farklı kripto para birimlerine "yatırım" yapabilecekleri sahte bir yatırım platformu oluşturdular. Platform, hizmete kaydolan ve hizmeti kullanan herkes için kazanç ve yüksek kazanç “garanti ediyor”. Mağdur para yatırdığında, kazançlarını takip edebilecekleri gösterge tablosunda görünür.

Platform açıkçası, bazen kurbanları yatırım bütçelerinin daha fazlasını yatırmaya ve daha fazla kazanç beklemeye motive eden sahte rakamlar gösteriyor. Ancak, parayı platformdan çekmeye çalıştıklarında dolandırıcılık artık açık hale gelir. Platform, kullanıcının parayı çekmesini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda son bir ödeme talep ediyor.

Amatör kripto para yatırımcıları dikkat! Yem olmayın

Bu sahte yatırım platformu, 11.000'den fazla promosyon alanından oluşan bir ağ tarafından destekleniyor. Dolandırıcılar, platformu tanıtmak için çalıntı sosyal medya hesaplarıyla birlikte bu alanları ve reklamlara daha fazla meşruiyet kazandırmak için genellikle ünlü kimliklerini kullanıyor.

Kurban reklamı tıklarsa ve sahte platforma düşerse (bir dizi yönlendirmeden sonra), şartlar ve koşulları açıklayan ve kurbanı işe alma sürecinde yönlendiren bir "müşteri temsilcisinden" bir çağrı alıyor.

Araştırmacılar, şu anda 5.000'den fazla kötü amaçlı alanın hala platformu aktif olarak tanıttığını söylüyor. İngiltere, Belçika, Almanya, Hollanda, Portekiz, Polonya, Norveç, İsveç ve Çek Cumhuriyeti'ndeki insanlar kurbanlar arasında.

Kripto para yatırımları ve hisse senedi ticareti söz konusu olduğunda her şeyi iki kez, hatta üç kez kontrol etmek her zaman iyi bir fikir Sektörde gerçekten yer alan çok az ünlü varken, Elon Musk gibi bazıları sağda solda istismar edilmeye devam ediliyor.