NFT sahiplerine bir kötü haber daha; balon çok kötü patladı

Değiştirilemez token (NFT) balonu uzun zaman önce patladı ancak ABD Hükümeti, çevredeki yasal çerçeveyi inceleyen bir raporu henüz yayınladı.

NFT sahiplerine bir kötü haber daha; balon çok kötü patladı

Senato'nun 2022 tarihli talebi üzerine ABD Telif Hakkı Bürosu (USCO) ve Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından ortaklaşa yürütülen çalışma, mevcut fikri mülkiyet yasalarının NFT'lerdeki telif hakkı veya ticari marka ihlallerini ele alacak kadar sağlam olduğunu belirledi. Ajanslar ayrıca tokenlerin bazı faydaları olmasına rağmen "NFT pazaryerlerinde ticari marka ihlali ve kötüye kullanımın yaygın olduğunu" belirledi.

Bir hatırlatma olarak, NFT, bir sanat eseri veya müzik parçası gibi bir koleksiyon parçasının sahipliğini veren dijital bir orijinallik sertifikası. Bu, blockchain üzerinde bulunabilen veya bulunmayan bir medya parçasına doğrulanmış bir bağlantı ancak NFT'nin URL'sinin hedefine sahip olan kişi, işaret ettiği medyayı istediği zaman değiştirebiliyor. 2021'deki dikkate değer bir örnekte, Signal kurucusu Moxie Marlinspike, birisi satın aldığında kaka emojisi gibi görüneceğine söz verdiği bir NFT oluşturmuştu.

NFT sahiplerine bir kötü haber daha; balon çok kötü patladı

Çalışma, "NFT alıcılarının ve satıcılarının, NFT'lerin oluşturulması, pazarlanması ve devredilmesinde hangi fikri mülkiyet haklarının söz konusu olduğunu bilmedikleri ve NFT'lerin telif hakkı veya ticari marka ihlalini kolaylaştırmak için kullanılabileceği yönündeki yaygın endişeye" dikkat çekti.

Raporda, NFT'lerin ve blockchain ağlarının merkezi olmayan yapısının, ticari markaların uygulanmasına yönelik girişimleri karmaşıklaştırdığı belirtiliyor. "Bazı bireysel NFT platformları, ticari marka sahiplerinin haklarını uygulamalarına yardımcı olacak protokoller geliştirmiş olsa da, tüm platformların bunu yapmasını gerektiren merkezi bir otorite mevcut değil" ifadesine yer veriliyor. "Ticari marka sahiplerinin hak ihlalinde bulunan içeriği belirlemesine ve kaldırmasına, blockchain tabanlı alan adlarıyla ilgili ticari markayla ilgili anlaşmazlıkları çözmesine veya satıcıların sundukları varlıklarla ilgili ticari marka haklarına sahip olduğunu doğrulamalarına olanak tanıyan platformlar arası mekanizmalar da yok."