Kripto Para

Nijerya’da Bitcoin 62.000 dolara satılıyor! Peki nasıl oluyor?

Dijital naira, bir başka deyişle e-Naira sistemine geçme konusunda hızlı adımlar atan Nijerya'da baş gösteren sıkıntılar, Bitcoin'e olan talebin rekor kırmasına neden oldu. Ülkedeki Bitcoin prim oranı %60 ilâ %120 arasında değişiyor.

Nijerya’da Bitcoin 62.000 dolara satılıyor! Peki nasıl oluyor?

Nijerya’da seçimlerin yapılmasına haftalar kala en çok tartışılan konulardan bir tanesi de para biriminde yapılan değişiklikler. Eski banknotların yenileriyle değişme zorunluluğunun getirildiği ülkede yeni banknotlar konusunda kıtlık yaşanıyor. Uzun kuyrukların olduğu bankamatiklerden yapılan çekimler de dijital dönüşümden ötürü kısıtlandı. Tüm bunlar ise Bitcoin’e geçişi hızlandırdı.

E-Naira’ya olan geçişin istenildiği seviyede olmaması ve Bitcoin’in ülkede çok daha fazla tercih edilmesi, bu zor günlerde de en büyük kripto paranın kullanılmasını sağlıyor. Daha önceden de P2P işlemlerde en büyük hacmin oluştuğu ülkelerden biri olan Nijerya, bu anlamda Paxful’un en büyük pazarı konumundaydı. Hem nakit hem de dijital para sıkıntısının yaşandığı ülkede, halkın bir bölümü günlük işlemleri için de Bitcoin’i tercih etmeye başladı.

62.000 dolara yükseldi 

Bu durum ise Bitcoin fiyatını fırlattı. Nijerya’daki önemli kripto para borsalarından biri olan NairaFX’te Bitcoin fiyatı 17.8 milyon naira oldu. Bu da yaklaşık 38.600 dolara denk geliyor. Bununlar birlikte LocalBitcoins adlı P2P borsasındaki fiyatın 62.000 dolara gelmesi de gözlerden kaçmıyor.

10 Şubat'a uzatıldı

Bilindiği üzere ülkede enflasyon ve para aklamanın önüne geçilmesi amacıyla hükumet, yeni banknotları piyasaya sürmüştü. Halka ise 31 Ocak gününe kadar eski banknotların yenileriyle değiştirilmesi için süre tanınmıştık Yaşanan zorluklardan ötürü ise bu süre 10 Şubat’a uzatıldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.