Kripto Para

Spotify, NFT sahipleri için özel çalma listeleri test ediyor

Spotify, müzik hizmetine modaya uygun bir teknoloji eklemiş olabilir. Şirket, belirli oynatma listelerinin kilidini açmak için bir NFT'ye (non-fungible token) sahip olmayı gerektiren bir özelliği test ettiğini onayladı.

Spotify, NFT sahipleri için özel çalma listeleri test ediyor

Bu Kingship, Fluf, Moonbirds ve Overlord gibi organizasyonları da içeren bir pilot programın parçası. Deney şimdilik belirli ülkelerdeki Android kullanıcılarıyla sınırlı görünüyor, ancak TechCrunch, Apple'ın NFT'yi geçen yılın ekim ayında iOS'ta sınırlı olarak kullandığı düşünüldüğünde  bunun pek de şaşırtıcı olmadığını belirtiyor.

Bir Spotify sözcüsü, Engadget'e şirketin "rutin olarak" testler yaptığını söyledi. Temsilci, bazılarının ürün iyileştirmelerine yol açarken, diğerlerinin yalnızca "önemli dersler" anlamına geldiğini söylüyor. Şirket, NFT pilotu için gelecek planları hakkında henüz bir yorum yapmadı. Hizmet, bir sonraki Etkinliğini 8 Mart'ta düzenliyecek, ancak bu özelliğin orada görüneceğinin bir garantisi yok.

Spotify, NFT sahipleri için özel çalma listeleri test ediyor

Firma dijital jetonlara yabancı değil. Geçen bahar sanatçı sayfalarında NFT galerilerini test etmişti ve bir süredir ilgili teknik deneyime sahip kişileri işe alıyordu. Bunun gibi bir hareket, Spotify'ın bir tadımcının müzik seçimlerini bir ödeme duvarının arkasına koyarak dinlemeyi (ve ortakların NFT'lerinin satışını) teşvik edebileceği ortaklıklar kurmasına yardımcı olacaktır.

Ancak zamanlama biraz talihsiz. FTX ve Coinbase gibi Blockchain işletmeleri, hem dolandırıcılık suçlamaları hem de devam eden kripto piyasası gerilemesi nedeniyle sarsılıyor. NFT'lere olan ilgi de varlıkların sıklıkla iyi satılmaması nedeniyle geçen yıl önemli ölçüde azaldı. Spotify ayrıca maliyetleri de düşürüyor ve yakın zamanda iş gücünün %6’sını işten çıkaracağını söyledi. Şirketin deneylere yatırım yapacak daha az parası var ve buna rağmen acımasız yeni bir pazara giriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.