Türkiye stablecoin alımında dünya birincisi

Kripto para birimleri arasında özellikle stabilcoin'ler, Türkiye'de ekonomik dalgalanmalar karşısında güvenli liman olarak ön plana çıkıyor. Ülke, stabilcoin alımında dünya genelindeki payını GSMH'ye oranla en yüksek seviyeye taşımayı başardı.

Türkiye stablecoin alımında dünya birincisi

Stabilcoin işlemleri açısından Amerika Birleşik Devletleri dünya lideri olsa da, satın alma payı GSMH'ye göre Türkiye tarafından geride bırakıldı. Blockchain istihbarat firması Chainalysis tarafından 25 Nisan'da yayınlanan "2024 Kripto İlkbahar Raporu"na göre, Türkiye GSMH'ye göre en yüksek stabilcoin satın alma payına sahip. Chainalysis verilerine göre, Türkiye'deki stabilcoin alımları Nisan 2023 ile Mart 2024 arasında GSMH'nin %4.3'ünü oluşturdu ve bu da ülkeyi GSMH'ye göre dünyanın en büyük stabilcoin harcayan ülkesi yaptı.

Türkiye'nin 2022'deki GSMH'si 907 milyar dolar olarak kaydedilirken, toplam stabilcoin satın alımları 38 milyar dolara ulaştı.

Türkiye stable coin alımında dünya birincisi

Chainalysis araştırma direktörü Kim Grauer, bu satın alımların Türk lirasından stabilcoine ve tersi yönde yapılan her türlü takası içerdiğini belirtti. Grauer, stabilcoin faaliyetlerinin GSMH'yi etkilemediğini, stabilcoin aktivitelerinin GSMH'nin yüzdesi olarak ifade edildiğini ve bu durumun okuyuculara bağlam sağlamak için yapıldığını söyledi.

Türk ekonomisinde stabilcoin pazarının büyüklüğü, Chainalysis tarafından analiz edilen diğer ekonomilerden sıyrılıyor. Rapora göre, aynı dönemde Tayland ve Gürcistan'da stabilcoin alımları sırasıyla %1.3 ve %0.7'yi oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri %0.5 ile dördüncü sırada yer alırken, Avrupa Birliği %0.3 payla takip ediyor.